RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Policja ostrzega przed fałszywymi SMS-ami

Wchodząc w link i przekazując podaną kwotę możemy stracić wszystkie oszczędności (fot. Policja lubuska)
Wchodząc w link i przekazując podaną kwotę możemy stracić wszystkie oszczędności (fot. Policja lubuska)

Lubuska policja ostrzega przed wysyłanymi na telefony komórkowe fałszywymi SMS-ami, wskazującymi na konieczność uiszczenia dodatkowych opłat za przesyłkę kurierską. Wchodząc w link i przekazując podaną kwotę, możemy stracić wszystkie oszczędności – poinformowała Aleksandra Jaszczuk z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu.

Pijana ekipa śmieciarki. Kierowca nie mógł wysiąść z szoferki

Pijana ekipa śmieciarki jeździła po Bronowicach w woj. lubuskim. Policjantów wezwano, bo zniszczone zostało jedno z ogrodzeń. Okazało się, że cała...

zobacz więcej

Jak wyjaśniła policjantka, wiadomości zawierają informację o konieczności dopłacenia określonej kwoty do przesyłki, w przeciwnym razie, jak informuje adresat wiadomości, paczka zostanie zwrócona nadawcy.

Pojawiają się również SMS-y, w których użytkownik telefonu jest nakłaniany do uiszczenia opłaty za dezynfekcję zamówionej przez siebie paczki.

Na końcu każdej wiadomości znajduje się link, poprzez który w szybki i łatwy sposób możemy dokonać natychmiastowego przelewu. Wchodząc na wskazaną stronę internetową zostajemy automatycznie przekierowani na taką, która umożliwia zalogowanie do osobistego konta bankowego, celem uiszczenia wskazanej kwoty.

– Najczęściej są to kwoty w wysokości kilku złotych. W rzeczywistości kwoty wykonanego przelewu okazują się znacznie wyższe, mogą sięgać nawet wysokości wszystkich posiadanych na koncie środków – powiedziała Jaszczuk.

Ponadto logując się przez podaną stronę przekazujemy swoje dane osobowe oraz hasła i dane kart płatniczych. Policja apeluje o niewchodzenie na zawarte w SMS-ach linki.

Policjanci z Żagania mieli jedno zgłoszenie dotyczące próby tego typu oszustwa. Chodziło o opłatę za dezynfekcję przesyłki. W tym przypadku adresat wiadomości nie dał się zwieść oszustom.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej