RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sondaż: Duży spadek poparcia dla prezydenta

W drugiej turze spotkają się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski – wynika z najnowszego sondażu (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
W drugiej turze spotkają się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski – wynika z najnowszego sondażu (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Wyborcy PO, których straciła poprzednia kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, powracają z poparciem dla Rafała Trzaskowskiego – wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl. W dalszym ciągu wyraźnie na prowadzeniu plasuje się urzędujący prezydent, jednak jego notowania znacznie spadły w porównaniu z poprzednią turą badań.

Marszałek Senatu stawia warunki w sprawie wyborów prezydenckich

– Senat może zakończyć prace tak, by wybory odbyły się 28 czerwca. Ale PiS musi spełnić warunki opozycji – deklaruje w rozmowie z „Dziennikiem...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Na Andrzeja Dudę głos deklaruje 41 proc. badanych, co oznacza spadek o 8 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego sondażu Social Changes.

Drugie miejsce zajmuje kandydat Koalicji Obywatelskiej (formalnie niezgłoszony, ponieważ nie wyznaczono jeszcze wyborczego kalendarza) Rafał Trzaskowski z poparciem 21 proc. respondentów. Portal wPolityce – na zlecenie którego przeprowadzono badanie – wskazuje, że w ostatnim badaniu poprzednia kandydatka KO, Małgorzata Kidawa-Błońska, uzyskała zaledwie 5 proc. poparcia.

Podium, z wynikiem zbliżonym do prezydenta Warszawy, zamyka Szymon Hołownia. Na tego kandydata chce zagłosować 18 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt. proc.).
Pozostali kandydaci uzyskali znacznie niższe notowania niż prowadząca trójka. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ma poparcie 7 proc. uczestników badania (spadek o 5 pkt. proc.), kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak – 6 proc. (spadek o 1 pkt. proc.), zaś europoseł Lewicy Robert Biedroń – 5 proc. (tu wzrost o 1 pkt. proc.).

Po 1 proc. deklarowanych głosów ankietowanych zdobyli Marek Jakubiak i Paweł Tanajno.

Sondażownia zapytała także o frekwencję. Udział w głosowaniu zadeklarowało 65 proc. osób. To znaczny wzrost; w poprzednim sondażu wskaźnik ten wynosił 45 proc. Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI od 11 do 18 maja. Przeprowadzono je na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięły udział 1062 osoby.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej