RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mężczyzna skazany na powieszenie na wirtualnej rozprawie na Zoomie

To pierwszy wyrok śmierci ogłoszony w Singapurze na wideokonferencji (fot. REUTERS/Edgar Su)

Oskarżony o handel narkotykami 37-letni Malezyjczyk został w Singapurze skazany na śmierć przez powieszenie podczas wirtualnej rozprawy na platformie Zoom. To pierwszy wyrok śmierci ogłoszony w tym kraju na wideokonferencji.

Trzyletnie bliźniaczki zginęły w pożarze domu

Trzyletnie siostry zginęły w pożarze domu w Batlow w Australii. Matce udało się uratować jedynie swojego pięcioletniego syna.

zobacz więcej

Rozprawa odbyła się w formie zdalnej z powodu trwającej pandemii Covid-19. Singapur jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa państw Azji.

Obrońcy praw człowieka krytykowali używanie Zooma w sprawach sądowych, w których oskarżonym grozi śmierć. Prawnik skazanego Peter Fernando nie sprzeciwiał się jednak wykorzystaniu tej platformy w rozprawie, bo miał na niej zostać jedynie ogłoszony werdykt. Adwokat oświadczył też, że jego klient rozważa apelację.

Skazany został uznany za współsprawcę sprzedaży co najmniej 28,5 kg heroiny w 2011 r. Nie przyznawał się do winy. Obciążyły go zeznania dwóch kurierów narkotyków. Został zatrzymany w Malezji w 2016 r. i przekazany singapurskim organom ścigania – podał dziennik „Straits Times”.

Kurierzy usłyszeli wyroki w 2015 r. Jednego z nich skazano na dożywocie i chłostę, a drugiego – na śmierć.

Tragedia w Belgii. Polka zamordowana na oczach trójki dzieci

37-letni mężczyzna został zatrzymany po tym, jak zamordował swoją żonę na oczach trójki dzieci. Sprawca sam zadzwonił na policję i przyznał się do...

zobacz więcej

Singapurskie prawo surowo zabrania handlu nielegalnymi substancjami, a według obrońców praw człowieka w ostatnich dziesięcioleciach w kraju powieszono za przestępstwa narkotykowe setki osób, w tym dziesiątki cudzoziemców.

– Wykorzystanie kary śmierci w Singapurze jest z natury okrutne i nieludzkie, a użycie technologii zdalnej, takiej jak Zoom, do skazania człowieka na śmierć sprawia, że jest takie jeszcze bardziej – ocenił wicedyrektor azjatyckiego oddziału organizacji Human Rights Watch (HRW) Phil Robertson.

HRW krytykowała również wyrok śmierci wydany na początku maja przez Zoom w Nigerii. Na śmierć przez powieszenie skazano tam mężczyznę oskarżonego o zamordowanie pracodawcy swojej matki.

źródło:

Zobacz więcej