RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rosja wątpi, by doszło do umieszczenia w Polsce broni jądrowej USA

W Niemczech odżyła debata nad udziałem Niemiec w natowskim programie nuklearnym (fot. SHutterstock/Alexandros Michailidis)
W Niemczech odżyła debata nad udziałem Niemiec w natowskim programie nuklearnym (fot. SHutterstock/Alexandros Michailidis)

Rosja wątpi w wykonanie przez USA planu przemieszczenia z Niemiec do Polski amerykańskiej broni jądrowej; taki krok byłby jawnym naruszeniem Aktu Stanowiącego Rosja-NATO – oświadczył szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

Rosja rozmieszcza rakiety tuż przy granicy z Polską. Jest odpowiedź NATO

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zapowiedział, że NATO odpowiednio zareaguje na rozmieszczenie przez Rosjan w...

zobacz więcej

– Jeśli chodzi o pytanie o możliwość przemieszczenia tej broni jądrowej z Niemiec do Polski, to będzie to jawnym naruszeniem Aktu Stanowiącego Rosja-NATO, w którym NATO zobowiązało się do nierozmieszczania ani wtedy, ani w przyszłości, broni jądrowej na terytorium nowych państw członkowskich – powiedział Ławrow i zaznaczył, że „ wątpi, aby te procedury zostały w wymiarze praktycznym uruchomione”.

Rosyjski minister odniósł się w ten sposób do wypowiedzi ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher. 15 maja Mosbacher napisała na Twitterze, że „jeśli Niemcy chcą zmniejszyć potencjał nuklearny i osłabić NATO, to być może Polska, która rzetelnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, rozumie ryzyka i leży na wschodniej flance NATO, mogłaby przyjąć ten potencjał u siebie”.

Wcześniej we wtorek rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła, komentując słowa Mosbacher, że wypowiedzi tego rodzaju „zaostrzają jeszcze relacje pomiędzy Rosją i NATO, które już i tak przeżywają nie najlepszy okres”. – Rosja – dodała Zacharowa – ma nadzieję, że „Waszyngton i Warszawa zdają sobie sprawę z niebezpiecznego charakteru tego rodzaju wypowiedzi”.

W maju, w Niemczech odżyła debata nad udziałem Niemiec w natowskim programie nuclear sharing – udostępniania broni jądrowej w ramach Sojuszu. Na początku miesiąca przewodniczący frakcji SPD w Bundestagu Rolf Mützenich opowiedział się za wycofaniem amerykańskiej broni jądrowej z Niemiec i za rezygnacją RFN z udziału w tym programie, zakładającym przenoszenie amerykańskich bomb jądrowych przez samoloty innych państw sojuszniczych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej