RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Minister edukacji przedstawił harmonogram egzaminów i rekrutacji

Egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca – potwierdził wcześniejsze ustalenia minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Na konferencji prasowej w siedzibie resortu przedstawił także harmonogram pozostałych testów, których terminy w tym roku uległy zmianom z powodu epidemii koronawirusa. Szef MEN podał również terminarz rekrutacji.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 19.05 – ponad 3 tys. zakażeń

Województwo mazowieckie nadal w czołówce statystyk dotycących koronawirusa – z ponad 3 tys. zakażeń zajmuje drugie miejsce, za Śląskiem. W ciągu...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych – w których nauka kończy się w semestrze wiosennym – potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.

Z kolei egzamin maturalny w terminie głównym dla absolwentów wszystkich typów szkół rozpocznie się w poniedziałek, 8 czerwca i potrwa do 29 czerwca.

W tym roku maturzyści nie będą podchodzić do egzaminów ustnych. Obejmą tylko uczniów, którzy będą rekrutować do uczelni zagranicznych bądź te egzaminy wynikają z zapisów umów międzynarodowych.

Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca . Wyniki egzaminu w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia. Egzamin poprawkowy dla uczniów, którzy nie zdali tylko z jednego przedmiotu, odbędzie się 8 września, a jego wyniki poznamy do 30 września.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.


Rekrutacja do szkół średnich

Jak mówił na konferencji prasowej Dariusz Piontkowski, na ostateczny kształt harmonogramu rekrutacji wpłynęły uwagi, jakie do resortu wpłynęły od ponad 200 podmiotów, w tym osób prywatnych, nauczycieli, rodziców, samorządów, dyrektorów szkół i placówek, a także kuratorów oświaty.

Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać w dwóch etapach:
• od 15 czerwca do 10 lipca – termin na złożenie wniosku i uzupełnienie go o świadectwo ukończenia szkoły
• od 31 lipca do 4 sierpnia – termin na uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz na zmianę przez kandydatów wniosków o przyjęcie, w tym zamianę szkół, do których będą kandydować.

Pięciolatka pokonała koronawirusa. Znów walczy o życie

Najpierw walczyła z koronawirusem, którym zaraziła się w szkole. Niecałe dwa miesiące po wyzdrowieniu 5-letnia Scarlett trafiła do szpitala....

zobacz więcej

Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej należy uzupełnić: do 10 lipca – o świadectwo ukończenia szkoły; do 4 sierpnia – o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Szkoły, które wymagają umiejętności praktycznych, będą mogły je sprawdzić między 23 czerwca a 7 lipca – poinformował minister edukacji.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną w sierpniu.

– Przewidujemy, że 12 sierpnia zostaną podane listy osób zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Tradycyjnie zostaną wywieszone na budynku szkoły, ale ze względu na stan epidemii będą mogły być zawieszone na stronie internetowej szkoły – powiedział Piontkowski.

MEN wskazuje, że terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020/21 do szkół dla dorosłych, branżowej szkoły II stopnia oraz szkoły policealnej będą ogłaszane przez właściwego kuratora oświaty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej