RAPORT

Pogarda

Szumowski ofiarą manipulacji. Minister nie pomagał spółkom

Łukasz Szumowski znalazł się na celowniku niektórych mediów (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Łukasz Szumowski znalazł się na celowniku niektórych mediów (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Najnowsze

Popularne

Niektóre media atakują ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, twierdząc, że nadużywa funkcji publicznych w kontekście dotacji i grantów dla firm należących do jego rodziny. Portal wPolityce.pl wskazuje, że sprawa nie jest tak oczywista.

Koronawirus w Polsce. Nowe dane o zakażeniach i ofiarach śmiertelnych

Mamy 139 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem – podało w poniedziałek po południu Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Portal wPolityce.pl opublikował zestawienie, które pokazuje historię pozyskiwania środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przez trzy notowane na GPW spółki publiczne, prowadzące badania i rozwój w obszarze nowych leków drobnocząsteczkowych.

Z danch wynika, że liczba pozyskanych grantów i dofinansowania od momentu objęcia przez Szumowskiego stanowiska ministra zdrowia przez OncoArendi spadła znacząco z siedmiu grantów na łączną kwotę około 130 mln zł pozyskanych w okresie 2014-17 do około 45 mln pozyskanych w okresie 2018-20. Jednocześnie skuteczność grantów pozyskanych z NCBR spadła ze 100 proc. (6/6) pozyskanych w okresie 2014-17 do 33 proc. (2/6) pozyskanych w okresie 2018-20.

Portal wskazał również, że w okresie od listopada 2017 r. do listopada 2019 r. OncoArendi nie pozyskało żadnego dofinansowania z NCBR (0/4 złożone granty i 0/4 zgłoszone protesty).

Zwrócono przy tym uwagę na liczbę i łączną sumę pozyskanych grantów w okresie 2018-20 przez firmy konkurencyjne – Selvitę (od 2019 r. Ryvu) oraz Celon Pharmę – to odpowiednio cztery i pięć grantów na łączne kwoty około 100 i 140 mln zł (czyli ponad dwu- i trzykrotnie więcej). Całkowita kwota pozyskanych dotacji w okresie 2014-20 to odpowiednio 174 mln zł przez OncoArendi, wobec 247 mln zł dla Selvita/Ryvu oraz 403 mln zł dla Celon Pharma.

Sprawa Guńki: CBA i MZ współpracowały zgodnie z procedurami

Ministerstwo Zdrowia w sprawie zakupu masek i kombinezonów ochronnych od Łukasza Guńki współpracowało z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym zgodnie z...

zobacz więcej

Spadła skuteczność

Portal wskazał, że skuteczność w pozyskiwaniu dotacji z NCBR po objęciu przez Szumowskiego funkcji Ministra Zdrowia spadła ze 100 proc. do 33 proc., a kwota pozyskanych pieniędzy z NCBR w trakcie pełnienie przez niego funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyniosła 29,5 mln zł (w porównaniu do 68 mln w roku 2015 i 24,5 mln w 2016 r., zanim objął stanowisko podsekretarza stanu w listopadzie 2016 r.).

W artykule wskazano, że zarówno porównanie skuteczności i wielkości pozyskanych dotacji przez objęciem stanowiska w administracji publicznej przez Szumowskiego, jak również porównanie liczby i poziomu dotacji przyznanych innym biotechnologicznym spółkom giełdowym jednoznacznie wskazują, że pełnienie niego funkcji publicznych miało negatywny wpływ na skuteczność pozyskiwania dotacji z NCBR przez OncoArendi Therapeutics SA. Podkreślono przy tym, że na żadnym etapie pracy w rządzie Szumowski nie nadzorował NCBR.

Skuteczność działań wprowadzanych przez rząd Mateusza Morawieckiego w związku z epidemią koronawirusa, w tym przez ministra Szumowskiego, potwierdzają liczby zachorowań i zgonów, wielokrotnie niższe niż w Niemczech, Wielkiej Brytanii nie mówiąc już o Włoszech czy Hiszpanii.

Wszystko wskazuje na to, że plan znacznie wcześniejszego niż w innych krajach ograniczenia kontaktów międzyludzkich, zamknięcia szkół, restauracji, obiektów sportowych, salonów urody – przyniósł oczekiwane skutki.

Nie można też zarzucić resortowi zdrowia winy za przysłane z Chin niewłaściwe maseczki. Minister wskazał, że strona polska zażądała przysłania „adekwatnego towaru”. Resort wysłał też zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.

Zarzuty między innymi „Gazety Wyborczej” o rzekomy nepotyzm przegrywają z praktyką, że do rządu trafiają eksperci funkcjonujący na danym rynku. Minister Szumowski nie jest w tym przypadku wyjątkiem. To samo dotyczyło choćby ministrów zdrowia w poprzednich rządach – prof. Mariana Zembali czy prof. Zbigniewa Religi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej