RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wiceszef MSWiA: Jeżeli chodzi o Warszawę, problem leży w Trzaskowskim

Rafał Trzaskowski chce zamienić warszawski ratusz na Pałac Prezydencki (fot. PAP/Rafał Guz)
Rafał Trzaskowski chce zamienić warszawski ratusz na Pałac Prezydencki (fot. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Większość samorządów radzi sobie z wypłatą mikropożyczek dla przedsiębiorców; rząd przyjmuje określone rozwiązania, wprowadza przepisy dotyczące przedsiębiorców, a zadaniem samorządu jest wykonywanie tych decyzji – oświadczył wiceminister SWiA Błażej Poboży.

Za ten pomysł Rafał Trzaskowski jest mocno krytykowany

– Nie uważam pomysłu Rafała Trzaskowskiego za dobre rozwiązanie – mówi w rozmowie z portalem tvp.info Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat PSL na...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Poboży, który jest także stołecznym radnym z PiS, powiedział w Polsat News, że „Warszawa – jak wskazują niezależne statystyki – jest na trzecim miejscu od końca, jeśli chodzi o wydawanie mikropożyczek”. – Niekompetencja jednego prezydenta dużego miasta, nawet jeśli to jest stolica Polski, nie może być wytłumaczeniem dla tej sytuacji – dodał.

Jak podkreślił, „większość miast i samorządów radzi sobie z wypłacaniem tych mikropożyczek”.

– Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy) potrafi pandemią, która rozpoczęła się gdzieś około lutego, tłumaczyć nawet niewydawanie zaświadczeń uprawniających do bonifikaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Ta sprawa powinna być rozwiązana do końca ubiegłego roku – mówił wiceszef MSWiA.

– Rząd przyjmuje określone rozwiązania, rząd wprowadza przepisy dotyczące przedsiębiorców w postaci kolejnych odsłon tarczy finansowej, a zadaniem samorządu jest wykonywanie tych decyzji na poziomie lokalnym – zaznaczył Poboży. Ocenił, że „jeśli chodzi o Warszawę problem nie leży w tym, co rząd uchwali, a czego nie uchwali, tylko problem leży w Rafale Trzaskowskim”.

Hołownia sugeruje Trzaskowskiemu urlop. „Kampania to kilkanaście godzin dziennie”

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zamierza wziąć urlop tylko w te dni, kiedy będzie prowadził kampanię wyborczą poza stolicą. Czy nie powinien...

zobacz więcej

Jak powtórzył, „rząd nie wyręczy samorządów w przenoszeniu na poziom lokalny decyzji, które zapadły”.

– W ramach tej nadzwyczajnej sytuacji większość samorządów, w tym także samorządy w dużych miastach, radzą sobie z organizacją komunikacji zbiorowej, ograniczeniem zgromadzeń, przestrzeganiem wytycznych sanitarnych – powiedział i ocenił, że Warszawa z wieloma tymi kwestiami sobie nie radziła.

Europoseł PiS Adam Bielan apelowa do Rafała Trzaskowskiego, by odblokował mikropożyczki dla firm. Jak mówił podczas konferencji prasowej, warszawscy przedsiębiorcy czekają na odblokowanie realizacji mikropożyczek, które są częścią tarczy antykryzysowej.

Później na konferencji prasowej – prezydent stolicy był pytany o zarzuty polityków PiS dotyczące „spowalniania wypłat niektórych rządowych programów”, w tym 500 Plus i pożyczek dla mikroprzedsiębiorców. – To jest tak niesłychana bezczelność, że aż brak słów – powiedział Trzaskowski. Zaznaczył jednocześnie, że rząd nie konsultuje z samorządami wszystkich pomysłów i decyzji, które wciela w życie.

Z kolei warszawski magistrat informował w poniedziałek, że w ramach tzw. tarczy antykryzysowej wpłynęło do stołecznego urzędu pracy ponad 110 tys. wniosków. Jak dodawał wypłacone zostało blisko 38 mln zł wsparcia. „To już jedna trzecia wszystkich przyznanych pieniędzy dla przedsiębiorców nam przez rząd środków” — przekazał ratusz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej