RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Żenująca hipokryzja”. Wicerzecznik PiS krytykuje obietnicę Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski walczy o prezydenturę (fot. PAP/Rafał Guz)
Rafał Trzaskowski walczy o prezydenturę (fot. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski ocenił, że Lech Kaczyński zasługuje, aby mieć ulicę w Warszawie. Zapowiedział, że jeśli wygra wybory, będzie zachęcał do tego swego ewentualnego następcę w stołecznym ratuszu. „To żenująca hipokryzja” – skomentował na Twitterze wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Polityk PiS: Radni KO głosowali przeciw ulicy Lecha Kaczyńskiego, a wybrali rondo WOŚP

Obradująca w ubiegłą środę komisja nazewnictwa Rady m.st. Warszawy zagłosowała za rondem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak powiedział w...

zobacz więcej

Trzaskowski jeszcze w samorządowej kampanii wyborczej nie wykluczał, że w Warszawie powstanie ulica Lecha Kaczyńskiego. – Prezydent Lech Kaczyński zasługuje na upamiętnienie, to jego wysiłkom zawdzięczamy wspaniałe Muzeum Powstania Warszawskiego – mówił w czerwcu 2018 r.

W poniedziałek o tę obietnicę Trzaskowski został zapytany w rozmowie z Polsat News. Podtrzymał wolę wystąpienia do rady miasta z taką inicjatywą.

– Zapowiadałem, że po wszystkich wyborach, także prezydenckich, wprowadzę pod obrady rady miasta taką inicjatywę, żeby w Warszawie była ulica Lecha Kaczyńskiego i zapewniam (...), że jeśli zostanę prezydentem RP, będę namawiał usilnie do tego prezydenta z opozycji, który zostanie w moje miejsce wybrany prezydentem miasta stołecznego Warszawy, żeby zrobił dokładnie to samo – zapewnił.

Zaznaczył, że teraz nie chce wpisać dyskusji na ten temat w kampanię wyborczą. – Ta sprawa jest zbyt poważna. Lech Kaczyński zasługuje na ulicę w Warszawie i nie chciałbym, żeby znowu rozpoczął się jazgot polityczny dookoła tej sprawy – podkreślił kandydat KO.

– Mówiłem: złożę taki wniosek, bo uważam, że Lech Kaczyński na taką ulicę w Warszawie zasługuje, tylko nie chcę, żeby były kłótnie tych, którzy mówią, że nie powinno to mieć miejsca, z tymi, którzy będą mówili, że powinno, ale nie w tym, tylko w innym miejscu. Po co? To musi być jasna inicjatywa i taka inicjatywa powinna po tych wszystkich wyborach w Warszawie się pojawić – dodał.

Trzaskowski: Będę namawiał prezydenta Warszawy, żeby powstała ul. Lecha Kaczyńskiego

Jeśli zostanę prezydentem Rzeczypospolitej, będę namawiał usilnie prezydenta stolicy z opozycji, który zajmie moje miejsce, żeby wystąpił z...

zobacz więcej

Przywrócił Armię Ludową

Wypowiedź Trzaskowskiego skomentowali politycy Zjednoczonej Prawicy. „I właśnie dlatego Trzaskowski pozbawił śp. Lecha Kaczyńskiego ulicy, a przywrócił Armię Ludową. Co za żenująca hipokryzja” – napisał Fogiel na Twitterze.

Wiceminister MAP Janusz Kowalski uznał wypowiedź włodarza stolicy za „bezczelną”. „Trzaskowski najpierw doprowadził do tego, że w Warszawie zniknęła ulica śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, a powróciła al. Armii Ludowej – sowieckiej zbrodniczej i bandyckiej formacji walczącej przeciwko wolnej Polsce, a teraz ma czelność zabierać głos w sprawie” – napisał Kowalski na Twitterze.

Z kolei europoseł PiS Patryk Jaki ironizował na Twitterze: „Chodzi o to, że obecny prezydent Warszawy z PiS i poprzedniczka również z PiS nie realizowali swoich obietnic. Dlatego jak wybierzemy tego z opozycji, to on dopiero dotrzyma słowa”.

Zmarły w katastrofie smoleńskiej były prezydent miał już przez kilka miesięcy swą ulicę w Warszawie. W listopadzie 2017 r. na mocy tak zwanej ustawy dezubekizacyjnej ówczesny wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał w tej sprawie zarządzenie zastępcze, które zmieniło nazwę Alei Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego (zarządzenie zostało wydane po tym jak sprawą nazewnictwa ulic nie zajęła się rada miasta).

Rada Warszawy wniosła do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę na zarządzenie Sipiery, które sąd uchylił w maju 2018 r. Wojewoda mazowiecki wniósł następnie kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W grudniu NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody. Ulica ponownie nosi nazwę Alei Armii Ludowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej