RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus. Merkel i Macron ogłosili „inicjatywę wsparcia dla Europy”

Emmanuel Macron i Angela Merkel (fot. PAP/EPA/ANDREAS GORA / POOL)

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosili na wspólnej wideokonferencji „inicjatywę wsparcia dla Europy” w obliczu pandemii COVID-19. Wartości funduszu naprawczego przywódcy określili na 500 mld euro.

Ponad 300 zakażeń koronawirusem w ostatniej dobie w Niemczech

W ciągu ostatniej doby w Niemczech potwierdzono 342 nowe przypadki zakażenia koronawirusem – ppoinformował Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Inicjatywa francusko-niemiecka została ogłoszona na kilka dni przed szczytem Unii Europejskiej dotyczącym planu wsparcia antykryzysowego dla Europy. Jej szczegóły nie są jeszcze znane, jednak będzie koncentrować się na zdrowiu, ożywieniu gospodarczym, transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz suwerenności przemysłowej Europy.

Macron i Merkel przed konferencją rozmawiali dwie godziny o „wspólnych wyzwaniach stojących przed Europą” – jak poinformował Pałac Elizejski. – Musimy podjąć kolosalny wysiłek, aby wyjść z kryzysu, (...) a Francja i Niemcy są gotowe do podjęcia wspólnych działań – zaznaczyła Merkel.

Oboje przywódcy podkreślali podczas konferencji, że wsparcie w wysokości 500 mld euro powinno zostać przeznaczone na wydatki budżetowe dla krajów najbardziej dotkniętych pandemią, która sparaliżowała działalność gospodarczą kontynentu. – Unia Europejska pożyczy zatem tę kwotę na rynkach. Wszystkie kraje członkowskie spłacą te pożyczki, stosując zasadę solidarności – wskazał Macron.

Paryż i Berlin proponują, by fundusz naprawczy, będący obecnie przedmiotem dyskusji w Brukseli, „otrzymał 500 mld euro w wydatkach budżetowych UE dla najbardziej dotkniętych sektorów i regionów na podstawie programów budżetowych UE i szanując europejskie priorytety” – jak zapisano we wspólnej deklaracji opublikowanej po rozmowach obojga liderów.

Prezydent Chile: Nasza strategia walki z koronawirusem zawiodła

Nasza dotychczasowa strategia selektywnej kwarantanny w walce z COVID-19 zawiodła – cytuje w niedzielę oświadczenie prezydenta Chile Sebastiana...

zobacz więcej

Więcej inwestycji

„Plan wzmocni konwergencję i konkurencyjność gospodarek europejskich oraz zwiększy inwestycje, szczególnie transformację ekologiczną i cyfrową oraz w badania i innowacje” – napisano.

Przywódcy podkreślili również konieczność przenoszenia produkcji farmaceutycznej do Europy. Prezydent Macron zauważył, że „przed kryzysem nie istniała wspólna polityka zdrowotna w Europie”. Mówił o konieczności koordynacji zapasów maseczek i testów, zakupu leków i szczepionek, wspólnymi planami zapobiegania epidemiom, wspólnymi metodami identyfikowania zagrożeń. – Europa zdrowia nigdy nie istniała, a musi stać się naszym priorytetem – oświadczył.

Macron nie ominął również tematu koordynacji polityki otwierania granic. – Niektóre kraje nie poinformowały o zamykaniu granic swoich europejskich partnerów – przypomniał. – Demokratyczna idea i europejski sen są filarami naszej tożsamości. Musimy stawić czoło wielu kłamstwom i atakom, ale nie wolno nam rezygnować z naszych zasad. Musimy wspólnie podejmować więcej inicjatyw, aby posunąć Europę naprzód w obliczu kryzysu – zapowiedział, ostrzegając przed grożącym Europie wzrostem napięć i skrajnych nastrojów społecznych.

Francusko-niemiecka inicjatywa wsparcia pokryzysowego nie została jeszcze zatwierdzona przez 27 krajów Unii Europejskiej.

źródło:

Zobacz więcej