RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dorota Segda ponownie rektorem Akademii Sztuk Teatralnych

Dorota Segda jest absolwentką krakowskiej AST – wcześniej PWST (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
Dorota Segda jest absolwentką krakowskiej AST – wcześniej PWST (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Dotychczasowa rektor Akademii Sztuk Teatralnych (AST) im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie prof. Dorota Segda została wybrana przez kolegium elektorów na kolejną kadencję, na lata 2020-2024 – poinformowała uczelnia.

Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych przesłała list do samorządów ws. teatrów

Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych przesłała list do wszystkich jednostek samorządowych z pytaniami dotyczącymi funkcjonowania...

zobacz więcej

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej AST Dorota Segda podkreśliła, że wybory odbywały się zdalnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami i zaleceniami wynikającymi z sytuacji zagrożenia epidemicznego.

Dorota Segda jest absolwentką krakowskiej AST (wcześniej PWST). Od 1987 r. jest związana ze Starym Teatrem w Krakowie, w latach 1997-2000 była też aktorką Teatru Narodowego w Warszawie.

Na deskach scenicznych zagrała m.in. Salomeę w „Śnie srebrnym Salomei” Juliusza Słowackiego (1993) i Małgorzatę w „Fauście” Johanna Wolfganga Goethego (1997) w reżyserii Jerzego Jarockiego. Za obie te role otrzymała przyznane przez miesięcznik Teatr Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza.

Wystąpiła także jako Księżna Joanna w „Nocy listopadowej” (1997), Joas w „Sędziach” (1999) i Rachela w „Weselu” (2000) – dramatach Wyspiańskiego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. W Teatrze Telewizji zagrała m.in. tytułowe role w „Marii Stuart” Friedricha Schillera w reżyserii Roberta Glińskiego (1995) i w „Królowej Krystynie” Augusta Strindberga w reżyserii Piotra Mikuckiego (1996). Wykreowała tytułową Faustynę w filmie Jerzego Łukaszewicza (1994, Główna Nagroda Aktorska III Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rydze) i Ewę w filmie „Tato” Macieja Ślesickiego (1995, Nagroda Złota Kaczka tygodnika „Film”).

Otrzymała m.in. Nagrodę Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu (1989), Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego (1989), dwukrotnie Nagrody Festiwalu Klasyki Polskiej w Opolu (1994, 2001) oraz Nagrodę im. Zbigniewa Cybulskiego (1995). W roku 2011 została laureatką Nagrody Miasta Krakowa. W 2015 r. została odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W AST Segda jest zatrudniona od 1999 r. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymała w 2012 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej