RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Wynoszenie satelitów, wdrażanie zadań kosmicznych NATO – szef MON podjął decyzję

Rozporządzenie wydał Mariusz Błaszczak (fot. PAP/Piotr Nowak)
Rozporządzenie wydał Mariusz Błaszczak (fot. PAP/Piotr Nowak)

Przygotowanie strategii resortu obrony narodowej w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej czy opracowanie wytycznych w zakresie implementacji polityk kosmicznych NATO – to niektóre z zadań pełnomocnika MON do spraw przestrzeni kosmicznej. Szef resortu, Mariusz Błaszczak, wydał rozporządzenie, w którym ustanawia takie stanowisko.

NATO uznało kosmos za obszar działań operacyjnych

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO zdecydowali w Brukseli, że Sojusz będzie traktował kosmos jako kolejny obszar działań operacyjnych,...

zobacz więcej

Zgodnie z rozporządzeniem pełnomocnik ma przedstawiać Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego propozycje dotyczące budowy zdolności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do m.in. do pozyskiwania satelitarnych zobrazowań Ziemi czy wynoszenia obiektów na orbity okołoziemskie.

Obok zadań stricte wojskowych, takich jak określenie potrzeb Wojska Polskiego w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej, pełnomocnik ma również opracować założenia odnośnie budowy kompetencji kosmicznych w polskim sektorze przemysłu obronnego i naukowym.

Do zadań pełnomocnika należy również koordynacja przygotowania i wdrożenia satelitarnych systemów operacyjnych.

Pod koniec 2019 r. Sojusz Północnoatlantycki uznał kosmos za swoją przestrzeń operacyjną. Nie oznacza to jednak – jak wyjaśnił wówczas sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg – zamiaru umieszczania w kosmosie broni, a podejście Sojuszu do przestrzeni kosmicznej ma pozostać w pełni zgodne z prawem międzynarodowym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej