RAPORT

Prorosyjska era Tuska

RPO milczy ws. ataku na TVP, bo… „Trzaskowski nie występował w charakterze prezydenta”

Adam Bodnar odniósł się jedynie do  występu Rafała Trzaskowskiego w TVN (fot. PAP/Rafał Guz)
Adam Bodnar odniósł się jedynie do występu Rafała Trzaskowskiego w TVN (fot. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar nie zamierza interweniować w związku z próbą zastraszania dziennikarzy przez Rafała Trzaskowskiego, do której doszło, kiedy prezydentowi stolicy nie spodobały się pytania o realizację wyborczych obietnic. Chociaż, zgodnie z Konstytucją RP „Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji”, a ona z kolei zapewnia wolność słowa, wolność prasy i zakazuje cenzury prewencyjnej – Bodnar wymyślił sposób, żeby uniknąć zabierania stanowiska ws. wystąpienia Trzaskowskiego.

Co ciekawe, Bodnar pytany o tę sprawę, przemilczał groźby prezydenta Warszawy rzucane w siedzibie PO, a odniósł się jedynie do jego występu w TVN. Zdaniem RPO, nie musi on podejmować tej sprawy, ponieważ… „Pan Rafał Trzaskowski występował w charakterze kandydata na stanowisko Prezydenta RP, a nie jako Prezydent m.st. Warszawy”.

Stanowisku Bodnara nie przeszkadza fakt, że formalnie kandydatem KO na prezydenta jest Małgorzata Kidawa-Błońska, nie zaś Rafał Trzaskowski, który nie zebrał wymaganej liczby podpisów.

Spieszcie się, państwo zadawać pytania z TVP Info, bo niewiele tygodni już zostało – w ten sposób zmieniony niedawno kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski zareagował na 12 pytań, jakie otrzymał od TVP przed wydanym przez niego w siedzibie PO oświadczeniem.

Pytaliśmy go m. in. o montaż punktów mierzących jakość powietrza, walkę z „kopciuchami” i 100-procentową dopłatę do nich, stworzenie 100 skwerów i małych parków, wypłatę 100 zł miesięcznie na dziecko na zajęcia pozalekcyjne, bezpłatną komunikację miejską dla licealistów, sieć parkingów podziemnych, odbudowę Skry i inne obietnice, złożone w kampanii 2018 r., które miały być zrealizowane w ciągu dwóch lat.
CZYTAJ WIĘCEJ: 12 pytań TVP, które wkurzyły Trzaskowskiego.


„Czy Rzecznik Praw Obywatelskich zabierze głos/wyda oświadczenie w sprawie zastraszania dziennikarzy mediów publicznych przez kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego?”. Pytanie takiej treści przesłaliśmy do Adama Bodnara. Odpowiedź jest o tyle intrygująca, że RPO nie odnosi się do wystąpienia Rafała Trzaskowskiego wygłoszonego w południe, ale do jego wieczornego występu u Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w TVN.

W piśmie nadesłanym portalowi tvp.info Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że „zgodnie z Konstytucją RP podejmuje działania wobec organów władzy publicznej”, a „w udzielonym wczoraj wywiadzie stacji TVN Pan Rafał Trzaskowski występował jednak w charakterze kandydata na stanowisko Prezydenta RP, a nie jako Prezydent m.st. Warszawy, co uzasadniałoby podjęcie sprawy przez RPO”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej