RAPORT

Pogarda

Sprawa Guńki: CBA i MZ współpracowały zgodnie z procedurami

Ministerstwo informowało CBA o planowanym zakupie (fot. PAP/Leszek Szymański)
Ministerstwo informowało CBA o planowanym zakupie (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Ministerstwo Zdrowia w sprawie zakupu masek i kombinezonów ochronnych od Łukasza Guńki współpracowało z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym zgodnie z przyjętymi wcześniej procedurami obowiązującymi przy ocenie procesu zakupów – wynika ze wspólnego oświadczenia wydanego przez obie instytucje. Warunkiem zapłaty jakiejkolwiek części należności jest dostawa certyfikowanego towaru.

Szumowski prostuje rewelacje „GW”: Połowa to fake newsy

Wszystkich przekierowujemy na jedną, transparentną ścieżkę, gdzie sprawdzamy, czy są certyfikaty. Nikomu nikt nic nie ułatwia, każdą transakcję...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Oświadczenie stanowi reakcję na publikację „Rzeczpospolitej”, dotyczącą zakupów wspomnianych artykułów za relatywnie wysoką cenę. Jak się później okazało, ich certyfikaty miały nie odpowiadać realnemu stanowi materiałów. Jednak z oświadczenia CBA i MZ wynika, że w takim przypadku dostawca nie otrzymałby należności.

„Ministerstwo Zdrowia 26 marca br. przekazało do CBA e-maila z informacją o planowanym zakupie masek i kombinezonów ochronnych od Łukasza Guńki. Ministerstwo wraz z Biurem przyjęło taką właśnie formę współpracy przy ocenie procesu zakupów” – czytamy w oświadczeniu.

„Dzień później (27 marca 2020 r.), w swojej odpowiedzi CBA zwróciło uwagę, że istnieją poważne wątpliwości co do wiarygodności oferty, m.in. w związku z »brakiem powiązań (Łukasza Guńki) z podmiotami medycznymi«” – piszą MZ i CBA.

Ministerstwo, jak wynika z dokumentu, „kierując się wskazaniem Centralnego Biura Antykorupcyjnego i brakiem doświadczenia pana Guńki w zakresie dostaw sprzętu medycznego poinformowało pana Guńkę, że dopóki certyfikowany towar nie znajdzie się w magazynach, nie będzie realizowało żadnych płatności”.

„Ministerstwo Zdrowia ściśle współpracuje z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym w zakresie zabezpieczenia antykorupcyjnego. Pomiędzy Ministerstwem a Biurem wypracowano formułę, w myśl której przed każdą transakcją oferta przedłożona Ministerstwu była mailowo przekazywana na skrzynkę udostępnioną przez CBA” – wyjaśniają autorzy oświadczenia.

Każdego dnia przybywa fałszywych informacji dotyczących koronawirusa, dlatego specjalnie dla Państwa portal tvp.info na bieżąco monitoruje je, sprawdza, weryfikuje i prostuje. Prosimy Was również o zgłaszanie nam różnego rodzaju plotek i fałszywych informacji na ten temat i wysyłanie ich pod adres mailowy: twoje@tvp.info.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE O FAKE NEWSACH

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej