RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje legenda francuskiego kina. Michel Piccoli miał 94 lata

Jak przekazała rodzina w komunikacie wysłanym AFP, artysta zmarł 12 maja w otoczeniu najbliższych (fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE KARABA)
Jak przekazała rodzina w komunikacie wysłanym AFP, artysta zmarł 12 maja w otoczeniu najbliższych (fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE KARABA)

W wieku 94 lat zmarł francuski aktor filmowy Michel Piccoli – poinformowała jego rodzina. Znany był m.in. z „Wielkiego żarcia” Marca Ferreriego czy „Pogardy” Jean-Luca Godarda. Partnerował także, pod koniec lat 60., Romy Schneider.

„Jego śmierć była bardzo spokojna”. Nie żyje Fred Willard [WIDEO]

Zmarł znany amerykański aktor Fred Willard w wieku 86 lat. Był znany m.in. z seriali „Współczesna rodzina” i „Wszyscy kochają Raymonda”.

zobacz więcej

Rodzina przekazała, że artysta zmarł 12 maja w otoczeniu najbliższych, żony Ludivine i dzieci. Jak podaje dziennik „Le Figaro”, powodem był udar mózgu.

W ciągu trwającej osiem dekad kariery aktor wystąpił w ponad 230 produkcjach w tym około 150 filmach. Wśród nich były takie tytuły, jak „Wielkie żarcie” Marco Ferreriego czy „Piękność dnia” Luisa Bunuela, w którym wystąpił u boku Catherine Denevue.

Michel Piccoli rozpoczął karierę w latach 40. ubiegłego wieku. Trwała ona nieprzerwanie do 2015 roku. W parze z rolami filmowymi szła praca na scenie oraz w telewizji. Aktor współpracował z największymi reżyserami swojego czasu, takimi jak Bunuel, Ferreri, Jean-Luc Godard, Claude Sautet, Jean Renoir, Jean-Pierre Melville i Alfred Hitchcock.

Wśród wielu nagród, jakie otrzymał za swoje role, była m.in. Złota Palma w Cannes za kreację w filmie „Skok w pustkę” Marco Bellocchio. Piccoli otrzymał też Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale za rolę w filmie „Dziwna sprawa” Pierre Granier-Deferre'a. Aktor miał też na koncie cztery nominacje do Cezara i trzy nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej. Ostatni raz wystąpił w roli narratora w krótkometrażowym filmie „Notre-Dame des Hormones” z 2015 roku. Rok wcześniej wystąpił w belgijskim dramacie „Le gout des myrtilles”.

Ostatnią znaczącą kreacją Piccoliego była rola nowo wybranego papieża w komediodramacie Nanniego Morettiego „Habemus Papam – Mamy papieża”.

Michel Piccoli był trzykrotnie żonaty. W 1954 roku poślubił szwajcarską aktorkę Eleonore Hirt, z którą miał córkę Anne-Cordelię. W latach 1966-77 był żonaty z francuską piosenkarką Juliette Greco, a od 1978 roku aż do śmierci był mężem scenarzystki Ludivine Clerc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej