RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gowin: chcę zbudować partię republikańską

Były wicepremier odniósł się też do sytuacji w Zjednoczonej Prawicy (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Były wicepremier odniósł się też do sytuacji w Zjednoczonej Prawicy (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Jestem liderem Porozumienia, od przeszło czterech lat jestem też jednym z liderów obozu, który głęboko przebudowuje Polskę; teraz chciałbym doprowadzić do zebrania rozproszonych środowisk konserwatywno-liberalnych i zbudować mocną partię republikańską – mówi „Rzeczpospolitej” Jarosław Gowin.

Gowin o nowym terminie wyborów. Wskazuje możliwe daty

Decyzja o ustaleniu nowej daty wyborów prezydenckich należy do marszałek Sejmu Elżbiety Witek – podkreślił Jarosław Gowin. Lider Porozumienia w TOK...

zobacz więcej

Gowina pytano, czy zaskoczyło go, że PO postawiła na Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich. Polityk zaprzeczył; ocenił, że „ta kandydatura pokazuje, że Platforma Obywatelska walczy o drugi wynik, bo Rafał Trzaskowski jest kandydatem zbyt wielkomiejskim, by w drugiej turze zagrozić prezydentowi Andrzejowi Dudzie”.

Odnosząc się do kwestii związanych z kalendarzem wyborów Gowin zaznaczył, że projekt, który przygotowali eksperci PiS i Porozumienia, „uwzględnia prawie wszystkie postulaty opozycji”. „Dlatego dziś mogę powiedzieć z pełnym poczuciem odpowiedzialności za słowo: wybory odbędą się na przełomie czerwca i lipca” – zaznaczył.

Na pytanie, czy wybory mieszane to ominięcie rekomendacji ministra zdrowia, Gowin podkreślił, że „wszyscy podchodzą do rekomendacji ministra Szumowskiego z ogromnym szacunkiem”. „Jednak to, że nie odbyły się wybory 10 maja, postawiło Polskę w trudnej sytuacji pod względem ustrojowym” – zaznaczył.

Gowina spytano, czy stan epidemii jest już na tyle dobry, że mogą odbyć się mieszane wybory. „Z całą pewnością nie jest tak, by epidemia wchodziła w fazę schyłkową. Z drugiej strony bardzo szybko zmieniają się nastroje i oczekiwania Polaków. Coraz silniejsza jest presja na rząd, by odmrażać gospodarkę i wracać do życia, które pamiętamy sprzed pandemii. Skoro tak, to myślę, że bardzo wielu wyborców zdecyduje się, by skorzystać z lokali wyborczych” powiedział lider Porozumienia.

„Gowin popełnił błędy”. Ekspert o tym, gdzie „zabrakło logiki”

Jarosław Gowin stając w opozycji wobec ustawy PiS o głosowaniu korespondencyjnym popełnił błędy – ocenia prof. Norbert Maliszewski, politolog z...

zobacz więcej

„Wybory 10 i 23 maja się nie odbyły, bo stan przygotowań do nich był zdecydowanie niewystarczający. Poza tym brak doręczenia kart za potwierdzeniem odbioru słusznie w oczach ekspertów podważał wiarygodność wyborów. Jestem przekonany, że ordynacja hybrydowa usuwa wszelkie wątpliwości konstytucyjne, a jednocześnie umożliwia sprawną organizację wyborów” – ocenił polityk.

Pytany o zastrzeżenie co do braku równości nowych i obecnych kandydatów, zwłaszcza jeśli chodzi o podpisy, Gowin powiedział, że jego zdaniem „takie zarzuty to przejaw formalistycznego skrupulanctwa”.

Gowin odniósł się także do sytuacji w Zjednoczonej Prawicy. „Przeszliśmy przez okres wewnętrznych turbulencji. Cieszę się jednak, że wraz z panem prezesem Kaczyńskim zbudowaliśmy kompromis dobry nie tylko dla Zjednoczonej Prawicy, ale przede wszystkim dla Polski. Zjednoczona Prawica płynie na wspólnej łódce, wyścig wyborczy jest bardzo trudny, trzeba wiosłować w jednym kierunku” – powiedział.

Pytany, czy zgadza się z tezą, że im później wybory, tym mniejsze szanse prezydenta Andrzeja Dudy na reelekcję, podkreślił, że nie ma takich obaw. Ocenił, że „rząd generalnie dobrze radzi sobie z epidemią i ograniczaniem jej negatywnych skutków gospodarczych”.

Ocenił też, że doprowadzenie do przyśpieszonych wyborów parlamentarnych byłoby w sytuacji pandemii „skrajną nieodpowiedzialnością”.

Gowina spytano, jak widzi siebie za kilka lat. „Jestem liderem Porozumienia, partii, która reprezentuje rzadki w polskiej polityce stop wartości konserwatywnych i liberalnych gospodarczo. Od przeszło czterech lat jestem też jednym z liderów obozu, który głęboko przebudowuje Polskę. Ostatni polityk o takim profilu ideowym, który wywarł mocne piętno na polskiej rzeczywistości, to Zyta Gilowska. Teraz chciałbym doprowadzić do zebrania rozproszonych środowisk konserwatywno-liberalnych i zbudować mocną partię republikańską” – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej