SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

„Wszyscy wiemy, jaka to j***na ściema”. Doda o rankingach i rynku muzycznym

Dorota Rabczewska zwróciła się do środowiska muzycznego (fot. arch.PAP/StrefaGwiazd/Marcin Kmieciński)
Dorota Rabczewska zwróciła się do środowiska muzycznego (fot. arch.PAP/StrefaGwiazd/Marcin Kmieciński)

„Wszyscy wiemy, jak to wygląda i jaka to jest j***na ściema” – pisze w mediach społecznościowych Doda. Dorota Rabczewska zabrała głos w toczącej się od piątkowego wieczora dyskusji na temat domniemanej „cenzury w mediach”. Piosenkarka zaproponowała inny punkt widzenia. „Może w końcu szanowne rozgłośnie ustalą jawny cennik (…) zamiast zamiatać gifty pod stołem” – pyta prowokacyjnie.

.

zobacz więcej

Przypomnijmy: zamieszanie wokół Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia rozpoczęło się w piątek, gdy ogłoszono, że pierwsze miejsce zajęła piosenka Kazika „Twój ból jest mniejszy niż mój”. Utwór nawiązuje do wizyty, jaką 10 kwietnia – już po wprowadzeniu restrykcji z powodu pandemii, złożył na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kierownictwo Trójki zablokowało stronę, gdzie publikowane są wyniki listy, a głosowanie zostało unieważnione.

Jak dowiedział się portal tvp.info, piosenką, która miała zdobyć pierwsze miejsce w notowaniu było „Throw My Bones” zespołu Deep Purple, ale w notowaniu zaprezentowanym przez Marka Niedźwiedzkiego utwór spadł na miejsce szóste.

„Wiemy już na pewno, że dokonano ręcznej manipulacji polegającej na zmianie kolejności piosenek, na które głosowali słuchacze Trójki. Nasi radiowi informatycy przeanalizowali logowania osoby odpowiedzialnej za kolejność piosenek w elektronicznej wersji listy. Według głosów słuchaczy Kazik powinien być na miejscu czwartym” – napisał dyrektor Programu III Polskiego Radia Tomasz Kowalczewski.

.

zobacz więcej

Doda o cenzurze

Do sprawy odniosła się Dorota Rabczewska. „A co do cenzury w mediach, to zwracam się do moich szanownych, znajomych muzyków choć, może nawet bardziej menadżerów: od lat jesteśmy cenzurowani za pomocą tak zwanych »badań« w stacjach komercyjnych. Wszyscy wiemy, jak to wygląda i jaka to jest j***na ściema” – napisała piosenkarka (pisownia oryginalna).

Zaproponowała, by rozgłośnie ustaliły „jawny cennik”. „Ile za »piosenkę tygodnia«, »(piosenkę) miesiąca« itp. zamiast zamiatać »gifty« pod stołem, a Wy (menadżerowie) nie będziecie musieli zmagać się z hipokryzją, krzycząc teraz na lewo i prawo o cenzurze w Trójce...” – dodała Doda.

Niedźwiedzki odchodzi z Trójki

Prowadzący listę Marek Niedźwiecki poinformował w weekend, że odchodzi z Trójki. „W związku z sytuacją, która zaistniała wokół piątkowego notowania LP3 oraz posądzeniem mnie o nieuczciwość w przygotowywaniu audycji, którą prowadzę od ponad 35 lat, kończę współpracę z Programem III Polskiego Radia” – napisał Niedźwiecki w oświadczeniu opublikowanym w niedzielę w internecie.

Pożegnanie z PR3 obwieścił w niedzielę na Twitterze także dziennikarz Hirek Wrona. Swoje odejście zapowiedział na antenie Marcin Kydryński. Zakończenie współpracy z Trójką zapowiedzieli ponadto artyści, m.in. Tomasz Organek. Z kolei Dawid Podsiadło nie chce, aby Trójka grała jego utwory.

źródło:
Zobacz więcej