RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Za tydzień, dwa zdejmiemy maseczki? Szumowski: Być może, na wolnym powietrzu

„Wykorzystajmy to do pracy na rzecz pacjentów zupełnie innych niż z chorobą COVID-19” (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
„Wykorzystajmy to do pracy na rzecz pacjentów zupełnie innych niż z chorobą COVID-19” (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

W ciągu dwóch tygodni poznamy termin ewentualnego zniesienia obowiązku noszenia maseczek na otwartej przestrzeni w poszczególnych województwach – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Kiedy otwarcie siłowni? Wicepremier podaje możliwą datę

Według wicepremier, szefowej Ministerstwa Rozwoju Jadwigi Emilewicz otwarcie siłowni może nastąpić już za dwa tygodnie. W tym tygodniu kontynuowane...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Pytany o termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek poinformował, że „jeśli się okaże, że te wskaźniki w województwach się utrzymują, to być może regionalnie będziemy wydawali taką decyzję, że w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu te maseczki będzie można zdjąć, a w zamkniętych przestrzeniach, w komunikacji, w sklepach, we wszystkich miejscach, gdzie powietrze nie przepływa swobodnie, tam one pozostaną”.

Minister Szumowski podał, że ta decyzja zostanie podana w ciągu tygodnia do dwóch.

Pytany, kto będzie wydawał takie decyzje, wskazał, że zostanie ona zawarta w rozporządzeniu epidemicznym, które „daje takie uprawnienia o sposobie przemieszczania się na terenie całego kraju lub jego części”.

– W tej chwili to rozporządzenie jest na poziomie Rady Ministrów, ale można tak uprościć, że wtedy Ministerstwo Zdrowia proponuje rozwiązanie określenia sposobu przemieszczania się w danym regionie kraju – wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Łuykasz Szumowski był pytany, czy decyzja o sukcesywnym przywracaniu normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych od 1 czerwca oznacza ogłoszenie końca epidemii koronawirusa w Polsce.

Epidemia koronawirusa w Polsce. Nowe dane o zakażeniach na Śląsku

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 217 osób – poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia. Kolejny...

zobacz więcej

– Jestem daleko od tego. Mamy etap wypłaszczenia się (red. krzywej zachorowań) i niewielkiej tendencji spadkowej, ale jak widzicie państwo po kopalniach (na Śląsku) takie ogniska (epidemiczne) mogą wybuchnąć w każdej chwili, jeżeli nie będziemy jednak tego reżimu trzymać. Reżim sanitarny będziemy mieli cały czas – odpowiedział Szumowski.

– Epidemia nie znika, być może mamy dołek w przebiegu tej epidemii, ale z drugiej strony wykorzystajmy to do pracy na rzecz pacjentów zupełnie innych niż COVID, gdzie przecież oni cały czas czekają na to, żeby to wszystko ruszyło – podkreślił, dodając też, że choć w Polsce można było realizować „pojedyncze typy zabiegów” w szpitalach, to jednak obawa przed epidemią spowodowała, że znacznie mniej pacjentów przychodziło na zabiegi i do lekarzy.

Minister był też pytany, czy w takich województwach jak np. lubuskie, gdzie epidemia koronawirusa przebiega łagodnie, obostrzenia będą zdejmowane szybciej niż w innych miejscach w Polsce. W opinii Szumowskiego tego rodzaju decyzje będą wymagały dyskusji na poziomie każdego województwa.

Szef MZ odpowiedział również na pytanie o zorganizowany wypoczynek wakacyjny dzieci i młodzieży; zapowiedział, że do połowy czerwca zostanie wydana rekomendacja na ten temat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej