RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Budka: Formalnie nie zbieramy podpisów pod kandydaturą Trzaskowskiego

Nowa specustawa o przeprowadzeniu wyborów w 2020 r. zakłada m.in. możliwość rejestracji nowych kandydatów (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Nowa specustawa o przeprowadzeniu wyborów w 2020 r. zakłada m.in. możliwość rejestracji nowych kandydatów (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

Formalnie nie ma żadnej akcji zbierania podpisów pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego na prezydenta RP; nie jestem w stanie powiedzieć, czy ktoś w Polsce – ale nie z PO, tylko z wyborców – nie prowadzi jakichś spontanicznych akcji – powiedział lider PO Borys Budka.

Trudne pytania do Trzaskowskiego od dziennikarzy TVP. W odpowiedzi uniki i groźby

Rafał Trzaskowski „niespodziewanie” stał się nowym kandydatem „dublera” Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską,...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej był pytany w RMF FM, czy jeżeli Rafał Trzaskowski zostanie prezydentem RP, Małgorzata Kidawa-Błońska będzie kandydatką na prezydenta Warszawy.

Budka podkreślił, że „to warszawiacy wybiorą swojego prezydenta”. – Wierzę, że będzie to wspólne wskazanie Koalicji Obywatelskiej. Za wcześnie, by o tym mówić. Każdy scenariusz jest dopuszczalny. Na razie wygrajmy wybory prezydenckie, a potem zaproponujemy najlepszego kandydata, żeby warszawiacy i warszawianki nie mieli wątpliwości, że Warszawa nie wpadnie w ręce ludzi, którzy nie potrafią miastem zarządzać – powiedział Budka.

– Dzisiaj skupiamy się nad tym, jak zaprezentować dobrą ofertę dla wyborców w wyborach prezydenckich, jak pokazać, że Rafał Trzaskowski jest osobą, która jest w stanie odbudować prestiż urzędu prezydenta. Jest człowiekiem doświadczonym zarówno na arenie międzynarodowej jak i w samorządzie; jest osobą, która wspólnie z prezydentami miast, burmistrzami, wójtami nie dopuściła do złamania w Polsce prawa, kiedy urzędnicy Jacka Sasina próbowali nielegalnie wydobyć dane osobowe polskich wyborców – zauważył lider Platformy Obywatelskiej.

Zbiórka podpisów na Trzaskowskiego wystartowała? „Zbieramy tylko po znajomych i rodzinie”

„Zbieramy do piątku tylko po znajomych i rodzinie. Teraz do rejestracji komitetu, a potem 10 tys. do rejestracji kandydata” – czytamy w mailu,...

zobacz więcej

Pytany czy zbierane są już podpisy pod kandydaturę Rafała Trzaskowskiego, podkreślił, że „formalnie nie ma żadnej akcji zbierania podpisów”.

– Jesteśmy przygotowani, żeby to uruchomić w momencie, kiedy będzie to dopuszczalne – dodał Budka.

Pytany, czy zaprzecza, że PO zbiera podpisy pod kandydaturą Trzaskowskiego, odparł: „Wiem, że jest niesamowity odzew na tę kandydaturę. Nie zbieram żadnych podpisów. Są wysłane instrukcje, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem, jesteśmy przygotowani. Akcja ruszy w momencie, kiedy będzie to prawnie dopuszczalne”.

– Spływa wiele sygnałów, że ludzie chcą zbierać te podpisy. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy ktoś w Polsce – ale nie z Platformy Obywatelskiej, tylko z wyborców – nie prowadzi jakichś spontanicznych akcji. Wszędzie podkreślamy: zbieranie podpisów będzie możliwe wówczas, gdy rozpocznie się kampania wyborcza. Dlatego wzywam panią marszałek Sejmu Elżbietę Witek, by wreszcie wykonała to, co do niej należy, czyli ogłosiła termin wyborów – wzywał Budka.

Nowa specustawa o przeprowadzeniu wyborów w 2020 r. zakłada m.in. możliwość rejestracji nowych kandydatów i jest procedowana w Senacie. Po rezygnacji Kidawy–Błońskiej zarząd PO jednogłośnie rekomendował obecnego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na nowego kandydata ugrupowania.

Kalendarz wyborczy ruszy, gdy marszałek Sejmu ogłosi nową datę wyborów; będzie można rozpocząć zbiórkę podpisów, rejestrację nowych komitetów wyborczych i kandydatów. Zgodnie z procedowaną w Senacie ustawą zarejestrowani już kandydaci mają zachować zebrane podpisy i rejestrację.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej