RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Schetyna o „świętych zasadach w PO”: Kandydata zawsze wybiera zarząd

Rafał Trzaskowski jednogłośną decyzją zarządu PO został nowym kandydatem partii na prezydenta (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Rafał Trzaskowski jednogłośną decyzją zarządu PO został nowym kandydatem partii na prezydenta (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Platforma Obywatelska jest partią na wskroś demokratyczną, te zasady, statut, są dla nas święte – mówi Grzegorz Schetyna, były przewodniczący formacji. W TVN24 polityk pytany był jednak, czy tak szybkiej „podmiany” Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na Rafała Trzaskowskiego nie uważa za „łamanie demokratycznych procesów”. – Statut PO, czyli nasza wewnętrzna konstytucja, nic nie mówi o trybie wyboru kandydata na prezydenta. (…) Decyzję podejmuje zawsze zarząd i z rekomendacji przewodniczącego – stwierdził.

Trudne pytania do Trzaskowskiego od dziennikarzy TVP. W odpowiedzi uniki i groźby

Rafał Trzaskowski „niespodziewanie” stał się nowym kandydatem „dublera” Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską,...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Grzegorzowi Schetynie przypomniano, że jeszcze w ubiegłym tygodniu opowiadał się o pozostawieniem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jako kandydatki PO na prezydenta. Jak wówczas mówił, miała bardzo mocny mandat i nie rekomenduje jej zmiany.

– Małgorzata Kidawa-Błońska była wybrana przez konwencję krajową. Ale to było dawno temu, to było w grudniu, później wiele się zmieniło, zmienił się także termin wyborów – mówił Schetyna. Były przewodniczący PO stwierdził, że „te wybory, gdzie startowała Kidawa-Błońska, są już za nami, stąd nowa decyzja i nowy kandydat”.

Przyznał, że jego zdaniem trzeba było trwale wspierać kandydatkę. – Decyzja podjęta przez zarząd krajowy jest ryzykowna, ale rozumiem ją – dodał i zaznaczył, że w tej sytuacji każdy „szeregowy członek” PO musi wspierać Rafała Trzaskowskiego.


Serwis specjalny: WYBORY PREZYDENCKIE 2020

Pytany, czy takiej zmiany podjętej przez władze partii nie uważa za „łamanie demokratycznych procesów w PO”, Schetyna odpowiedział, że statut partii, jej „wewnętrzna konstytucja”, nic nie mówi o trybie wyboru kandydata na prezydenta.

– Decyzję (o wyborze kandydata na prezydenta – red.) podejmuje zawsze zarząd i z rekomendacji przewodniczącego, to jest jego odpowiedzialność – powiedział polityk, a zaraz dodał, że „Platforma Obywatelska jest partią na wskroś demokratyczną”, a zasady i obowiązujący status są „święte”. – Wierzę w Rafała Trzaskowskiego i jego kampanię; prowadziłem z nim kampanię w Warszawie ponad dwa lata temu, widziałem jego entuzjazm – podsumował Schetyna.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej