RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Centrum Monitoringu Wolności Prasy: Trzaskowski zastrasza dziennikarzy

Trzaskowski groził dziennikarzom Telewizji Polskiej (fot. Facebook)
Trzaskowski groził dziennikarzom Telewizji Polskiej (fot. Facebook)

Najnowsze

Popularne

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (CMWP SDP) protestuje przeciwko zastraszaniu dziennikarzy TVP przez Rafała Trzaskowskiego, kandydata KO na prezydenta RP. - Szczególnie bulwersujące w opisywanej sytuacji jest to, iż działanie takie podejmuje obecnie polityk ubiegający się o objęcie najważniejszego urzędu w Polsce – urzędu Prezydenta, którego głównym obowiązkiem jest dbanie o przestrzeganie prawa – oświadczyła dr Jolanta Hajdasz, dyrektor CMWP SDP.

Trudne pytania do Trzaskowskiego od dziennikarzy TVP. W odpowiedzi uniki i groźby

Rafał Trzaskowski „niespodziewanie” stał się nowym kandydatem „dublera” Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską,...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski zapowiedział likwidację programu TVP Info, serwisu informacyjnego „Wiadomości” i publicystyki politycznej w telewizji publicznej po ewentualnym wygraniu przez niego wyborów prezydenckich. Z kolei po otrzymaniu pytań od TVP o realizację konkretnych obietnic wyborczych - pogroził dziennikarzom, że „mają jeszcze kilka tygodni”.

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Jolanta Hajdasz w oświadczeniu protestuje przeciwko zastraszaniu dziennikarzy Telewizji Polskiej przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

„Podczas swojej pierwszej konferencji prasowej w charakterze pretendenta do urzędu Prezydenta RP w negatywny sposób wypowiedział się o dziennikarzach TVP i samej telewizji publicznej. By uniknąć odpowiedzi na szereg trudnych dla siebie pytań zadanych mu przez dziennikarza TVP, w pogardliwy sposób zapowiedział chęć likwidacji telewizji publicznej” – napisała Jolanta Hajdasz.

Dyrektor CMWP SDP podkreśliła, że Rafał Trzaskowski po prostu próbował zastraszać reporterów TVP.

Oświadczenie Trzaskowskiego. W odpowiedzi na trudne pytania - groził dziennikarzom

Świat ostatnio stanął na głowie, wszyscy zatraciliśmy podstawowe poczucie bezpieczeństwa, to wszystko wymaga zupełnie nowej polityki, opartej na...

zobacz więcej

„Do jej dziennikarzy skierował wyjątkowo szydercze słowa: »Śpieszcie się zadawać pytania, bo niewiele tygodni wam zostało«. Jest to próba zastraszenia przez polityka KO dziennikarzy mediów publicznych, która nigdy nie powinna mieć miejsca bez względu na jego ocenę ich pracy” – przekazała w oświadczeniu Hajdasz.

„CMWP SDP stanowczo podkreśla, iż zastraszanie dziennikarzy przez polityków jest jaskrawym naruszeniem zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa. Zastraszanie dziennikarzy przez polityków ma zawsze na celu uruchomienie mechanizmu autocenzury w mediach czyli samoograniczania się także innych dziennikarzy i nie podejmowania przez nich w publikacjach trudnych i kontrowersyjnych problemów społecznych, co w oczywisty sposób niszczy zasadę wolnego słowa i prowadzi do ograniczenia swobód obywatelskich. 

Jest to tzw. efekt mrożący (ang. chilling effect), wielokrotnie opisywany zarówno na gruncie polskiego prawa mediów, jak i innych krajów, jako działanie przeciwko wolności słowa i wypowiedzi. Szczególnie bulwersujące w opisywanej sytuacji jest to, iż działanie takie podejmuje obecnie polityk ubiegający się o objęcie najważniejszego urzędu w Polsce – urzędu Prezydenta, którego głównym obowiązkiem jest dbanie o przestrzeganie prawa. 

Atakując dziennikarzy p. Rafał Trzaskowski naruszył więc zasadę wolności słowa w demokratycznym państwie, do której przestrzegania zobowiązani są zarówno przedstawiciele mediów, jak i politycy.”


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej