RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Jemen: Piraci zaatakowali tankowiec. Nie spodziewali się takiego oporu

Sześciu uzbrojonych piratów zbliżyło się do tankowca w dwóch szybkich łodziach motorowych i wywiązała się strzelanina(zdjęcie ilustracyjne) (fot. jason florio/Corbis via Getty Images)

Tankowiec Stolt Apal, pływający pod banderą Wielkiej Brytanii, został w niedzielę zaatakowany ok. 140 km od wybrzeży Jemenu – poinformował armator statku. Sześciu uzbrojonych piratów zbliżyło się do jednostki w dwóch szybkich łodziach motorowych i wywiązała się strzelanina.

Rebelianci Huti porwali południowokoreańskie statki

Dwa statki należące do Korei Płd. zostały porwane przez rebeliantów Huti na Morzu Czerwonym – podał południowokoreański resort spraw zagranicznych....

zobacz więcej

„Po wielokrotnych strzałach ostrzegawczych ze strony ochrony Stolt Apal, załogi łodzi otworzyły ogień w kierunku statku” – przekazał Stolt Tankers, firma do której należy statek. „Ochrona odpowiedziała ogniem, unieszkodliwiając jedną z łodzi i kończąc w ten sposób piracki pościg” – dodał Stolt Tankers.

- Rejon mostku kapitańskiego został lekko uszkodzony pociskami, ale nikt nie odniósł żadnych obrażeń, nie doszło do skażenia, nie ucierpiał też ładunek; Stolt Apal powrócił na swoją trasę - zapewnił przedstawiciel armatora.

Stolt Apal płynie z Al-Dżubajl na wschodzie Arabii Saudyjskiej, gdzie znajduje się filia saudyjskiego koncernu paliwowo-chemicznego Saudi Aramco, do Janbu na zachodzie królestwa. Ma niemal 33 tys. ton nośności.

Firma zajmująca się bezpieczeństwem morskim Dryad Global przekazała, że był to dziewiąty zgłoszony incydent w Zatoce Adeńskiej w tym roku – podał dziennik „Arab News”.

źródło:

Zobacz więcej