Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Samotność Kidawy-Błońskiej, rozczarowanie Sikorskiego, zemsta Trzaskowskiego

„Właśnie dobijamy panią, która być może ma 4 proc., być może 6 proc. (poparcia – przyp. red.), właśnie ją zabijamy, wszyscy zbiorowo” – mówił Frasyniuk (fot. Radek Pietruszka/PAP)

Platforma Obywatelska „podziękowała” Małgorzacie Kidawie-Błońskiej. Jej miejsce w wyścigu prezydenckim zajmie Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, dla którego celem kandydowania wydaje się być zniszczenie TVP. Kolejny raz walkę o partyjną nominację przegrał Radosław Sikorski, który wcześniej walczył w prawyborach z Bronisławem Komorowskim

Walka z fake newsami o koronawirusie. #FakeHunter pomogła wykryć 75 fejków

Oprogramowanie #FakeHunter służące do walki z dezinformacją zostało udostępnione w otwartym kodzie źródłowym. Platforma została uruchomiona  w...

zobacz więcej

Poniedziałek. 180 milionów na zdalne nauczanie

W niedzielę wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że brak możliwości głosowania na kandydatów jest równoznaczny w skutkach z brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. Przewodniczący PKW poinformował, że nie zostanie sporządzone sprawozdanie do Sądu Najwyższego, a marszałek Sejmu Elżbieta Witek ma teraz 14 dni na ogłoszenie nowego terminu wyborów.

Nad ranem Policja zatrzymała byłego polityka Nowoczesnej Kamila Kurosza, który usłyszał zarzuty z artykułu 255 kodeksu karnego, który mówi o publicznym nawoływaniu do przestępstwa. Kuroszowi grozi za to nawet do trzech lat więzienia. Były lider Nowoczesnej w Przemyślu nawoływał w sieci do „eksterminacji” i „gazowania” polityków PiS, a nawet do „fizycznego” usunięcia prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski i minister edukacji Dariusz Piontkowski na wspólnej konferencji poinformowali o uruchomieniu kolejnego programu – „Zdalna szkoła Plus” w wysokości 180 mln zł. To kontynuacja programu „Zdalna szkoła”, w ramach którego przekazano już 187 mln zł na wsparcie nauki zdalnej. W ramach programu finansowany jest sprzęt komputerowy dla nauczycieli i uczniów.

Prezydent Andrzej Duda odpowiedział za zaproszenie do akcji Hot16challenge, wystosowane przez rapera Zeusa. Wyzwanie polega na nagraniu rapu o długości 16 wersów. Akcja ma pomóc w walce z koronawirusem i towarzyszy jej zbiórka na rzecz pracowników służby zdrowia walczących z koronawirusem. „Nominacje od Zeusa przyjąłem z lekkim przerażeniem – nigdy nie rapowałem. (…) Niech muzyka nas łączy w dobrej sprawie!” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Porozumienie Kaczyńskiego i Gowina, łzy Hołowni, strajk Tanajno

Za nami tydzień wielkich politycznych emocji, które tworzyły m.in.: debata prezydencka, napięcia na linii Porozumienie - Prawo i Sprawiedliwość,...

zobacz więcej

Wtorek. Nowa ustawa wyborcza w Sejmie

I choć resort zdrowia „śpiewająco” prowadzi Polskę przez epidemię koronawirusa, „Gazeta Wyborcza” napisała, że resort kupił „bezwartościowe maseczki ochronne” za ponad 5 mln zł, a „zarobił na tym instruktor narciarski, przyjaciel rodziny Łukasza Szumowskiego”.

– Połowa to fake newsy (…) Wszystkich przekierowujemy na jedną, transparentną ścieżkę, gdzie sprawdzamy, czy są certyfikaty. Nikomu nikt nic nie ułatwia, każdą transakcję traktujemy w ten sam sposób – odpowiedział „GW” minister Szumowski.

To, że maseczki nie spełniają swojej roli wykrył sam resort zdrowia, który w tej sprawie złożył dzień później zawiadomienie do prokuratury. Ministerstwo zdrowia odkryło również, że 600 tys. maseczek przekazanych Polsce przez Unię Europejską również nie chroni przed wirusem. Oszukano także Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, która zakupiła 2,5 miliona maseczek nie chroniących przed wirusem.

Do politycznego oszustwa przyznał się z kolei lider PO. – Tak, jestem dumny z tego, że dzięki Senatowi i dzięki odpowiedzialnej opozycji zablokowaliśmy cyrk, który fundowaliście Polakom. Zablokowaliśmy absurdalne, korespondencyjne wybory, które miał zorganizować wasz kolega Jacek Sasin – mówił w Sejmie Borys Budka. Tymczasem PiS złożył w Sejmie nowy projekt ustawy o głosowaniu, który zawiera wiele kompromisowych zapisów, m.in.: połączenie głosowania korespondencyjnego (opcjonalnego) z możliwością tradycyjnego oddania głosu w lokalu wyborczym. Za uchwaleniem ustawy głosował klub PiS i koło Konfederacji; przeciwko był klub Koalicji Obywatelskiej. Posłowie PSL-Kukiz'15 oraz większość posłów Lewicy wstrzymało się od głosu.

Tymczasem wymieniany wśród kandydatów na nowego kandydata PO prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poszerza strefę płatnego parkowania w Warszawie. Radni PiS apelowali, by na czas epidemii przestać pobierać opłaty za parkowanie. Trzaskowski na złość radnym PiS i mieszkańcom Warszawy postawi nowe parkomaty na Woli, Pradze, Żoliborzu i Ochocie.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu TVP Info. Tematem rozmowy była 30. rocznica utworzenia przez Jarosława Kaczyńskiego Porozumienia Centrum. – Walka z korupcją i przestępczością zorganizowaną od początku była priorytetem środowiska Porozumienia Centrum – podkreślał w TVP Info Jarosław Kaczyński.

Dobre wyniki polskiej gospodarki. Mimo epidemii, w pierwszym kwartale 2020 r. urosła o 1,6 proc.

Spośród 33 dużych krajów, które podały już dane gospodarcze dla pierwszego kwartału 2020 r., większy od Polski wzrost PKB rok do roku prezentuje...

zobacz więcej

Środa. Marek Pęk nowym wicemarszałkiem Senatu

Z kolei w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” Jarosław Kaczyński powiedział m. in.: „Opozycja nie uznaje demokracji, nie cofnęła się przez zablokowaniem wyborów; większość rządowa uczyniła wszystko, aby dotrzymać terminów konstytucyjnych”. Wśród oburzonych działaniami marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego jest Stanisław Karczewski, który złożył rezygnację z funkcji wicemarszałka Izby Wyższej. W związku z epidemią senator PiS ma zamiar włączyć się jako lekarz w walkę z koronawirusem i dołączy do zespołu szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą. – Moja decyzja jest podyktowana tym, że pan marszałek Grodzki przedstawił opinię, w której zakazuje się łączenia funkcji wicemarszałka i możliwości wykonywania zawodu lekarza – mówił Stanisław Karczewski. Na jego miejsce Klub PiS rekomendował senatora Marka Pęka, który pełnił funkcję wicemarszałka Senatu w ubiegłej kadencji.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poinformował o kolejnym, trzecim etapie łagodzenia restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Od 18 maja będziemy mogli: skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów, zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej).

Czwartek. Trzaskowski blokuje, Frasyniuk dobija

Po planowanym zwiększeniu o cztery dzielnice strefy płatnego parkowania warszawski ratusz szykuje mieszkańcom kolejne podwyżki.– To zamach na portfele warszawiaków (…) – To nieporównywalne, to kilkakrotnie wyższa propozycja Trzaskowskiego w stosunku do innych miast – mówił o planowanych podwyżkach opłat za wodę wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Z kolei Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej odniosła się do ujawnionego przez portal tvp.info faktu, że warszawski ratusz w ślimaczym tempie rozpatruje wnioski o pomoc dla przedsiębiorców.

– Pan prezydent (Rafał Trzaskowski – red.) niesprawnie wypłaca mikropożyczki, a my przekazujemy środki także na realizację tego działania, a więc nie tylko na same mikropożyczki, ale i na obsługę zadania – tłumaczyła Marlena Maląg. Warszawscy przedsiębiorcy mają pecha, że mają takiego prezydenta. W całej Polsce do końca kwietnia rozpatrzono średnio 41 proc. o mikropożyczki, w Opolu rozpatrzono już 100 proc. wniosków, w Gdańsku 99 proc., w Poznaniu – 89 proc., w Warszawie zaledwie około 5 procent.

Fogiel: Wystąpienie Trzaskowskiego opierało się na nieprawdach albo ominięciach tematu

Całe wystąpienie Rafała Trzaskowskiego opierało się na nieprawdach, półprawdach albo zgrabnych ominięciach tematu – tak zastępca rzecznika PiS,...

zobacz więcej

Tymczasem Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski to potencjalni kandydaci by wymienić Małgorzatę Kidawę-Błońską. Z właściwą dla PO subtelnością ujął to Władysław Frasyniuk w wypowiedzi dla prywatnej telewizji: „Właśnie dobijamy panią, która być może ma 4 proc., być może 6 proc. (poparcia – przyp. red.), właśnie ją zabijamy, wszyscy zbiorowo” – mówił Frasyniuk.

Piątek. Kidawa-Błońska kapituluje

Dobita przez PO Małgorzata Kidawa-Błońska stanęła w piątek zupełnie sama przed dziennikarzami i wyrecytowała przygotowaną wcześniej formułkę o swojej rezygnacji. – Ponoszę odpowiedzialność za to, co się wydarzyło. Spadki sondażowe zostały spowodowane tym, że Polacy nie wiedzieli, czy kandyduję, czy nie – mówiła wicemarszałek. Będzie nam jej brakowało. Po kilkugodzinnej kłótni PO na konferencji w Sejmie pojawili się liderzy tej partii i szelmowsko uśmiechnięty prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, któremu udało się wyeliminować z gry Radosława Sikorskiego.

Co z kobiecą solidarnością? Co z feministkami? Czy Barbara Nowacka zaprotestowała przeciwko pozbyciu się z gry Małgorzaty Kidawy-Błońskiej? - Potrzebny jest silny facet, który będzie walczył tak, jak pozwalają przeciwnicy – skomentowała posłanka PO Izabela Leszczyna, która stwierdziła, że kandydatura Kidawy-Błońskiej była mówiąc ewangelicznie, jak perły rzucone przed wieprze. - Jestem przekonany, że Rafał Trzaskowski będzie tym, który umówi Polki i Polaków na rendez vous z przyszłością i będzie tym, który nas poprowadzi do świetlanej przyszłości – górnolotnie skomentował pozbycie się kandydatki marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

W Sądzie Najwyższym impas - prof. Kamil Zaradkiewicz zrezygnował z pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN. – Moja rezygnacja z przewodniczenia SN jest wyrazem protestu wobec utrudniania prac Zgromadzenia Ogólnego sędziów SN – oświadczył Zaradkiewicz. W związku z tą rezygnacją prezydent Andrzej Duda obowiązki Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powierzył czasowo sędziemu SN Aleksandrowi Stępkowskiemu.

„PO doprowadziło do chaosu, by wymienić Kidawę na dublera”

PO doprowadziła do olbrzymiego chaosu konstytucyjnego, prawnego – tylko po to, żeby wymienić kandydatkę na prezydenta Małgorzatę Kidawę-Błońską na...

zobacz więcej

W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe mec. Stefana Hambury, prezesa Światowego Kongresu Polaków. Mecenas Hambura był pełnomocnikiem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej i prawnikiem reprezentującym polskie organizacje w Niemczech.

Sobota. Zadyma Tanajny

Znowu zadyma w Warszawie pod hasłem „Strajk przedsiębiorców. Znów doszło do napaści na funkcjonariuszy Policji, która musiała użyć gazu. W tzw. „strajku przedsiębiorców” najmniej jest samych przedsiębiorców. Jak podał redaktor Michał Rachoń w programie „#Jedziemy” 70 proc. wylegitymowanych podczas poprzedniego protestu nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej. Tym razem lansowali się posłowie opozycji Klaudia Jachira i Janusz Korwin-Mikke, działacze KOD-u i ruchu antyszczepionkowego.

Gwiazdą protestu chciał zostać senator Jan Bury z KO, który prowadził internetową transmisję, podczas której powiedział, że policja go wepchnęła do samochodu i zatrzymała. Na Twitterze napisał ponadto, że „policja kłamie, mówiąc, że nie użyła wobec niego siły”.

– Senator wszedł do radiowozu i nie chce go opuścić, pomimo próśb policjantów (…) Jeśli mamy do czynienia z osobą zatrzymaną, to nie spotkałem się nigdy dotąd z sytuacją, w której udziela ona wywiadów dziennikarzom, rozmawia telefonicznie ze wszystkimi osobami, z którymi chce. W tym przypadku mamy do czynienia nie z zatrzymanym, a z osobą, która pozostaje w radiowozie i nie chce go opuścić – relacjonował rzecznik stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak.

Projekt Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie „Pamięć, która nie przemija. Czytamy teksty Św. Jana Pawła II” zainaugurowali w sobotę prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. W ramach inauguracji projektu zorganizowanego z okazji 100-lecia urodzin Karola Wojtyły, prezydent wraz z małżonką przeczytali fragmenty „Pamięci i tożsamości”.

Nie żyje mec. Stefan Hambura

Zmarł mecenas Stefan Hambura, znany z walki o prawa mniejszości polskiej w Niemczech. W przeszłości był też pełnomocnikiem rodzin smoleńskich. Miał...

zobacz więcej

Niedziela. Trzaskowski zapowiada zemstę

Rafał Trzaskowski został pierwszym w historii kandydatem na prezydenta, którego głównym przeciwnikiem są media. Podczas konferencji prasowej nowy kandydat Platformy Obywatelskiej uśmiechał się do czasu, kiedy pojawiły się pytania z redakcji TVP. Wtedy stracił panowanie nad sobą. – Spieszcie się zadawać pytania... – powiedział polityk zwracając się do dziennikarzy, którym według niego zostało już tylko kilka tygodni pracy.

– Moją pierwszą inicjatywą ustawodawczą będzie ustawa o zwiększeniu finansowania służby zdrowia do 6 proc. PKB – zapowiedział Trzaskowski nie wiedząc, że taka ustawa już została uchwalona. Zapowiedział swoistą zemstę na dziennikarzach mediów publicznych: „ocenzurowaną” TVP, bez programów publicystycznych, bez TVP Info, bez Wiadomości. Telewizję publiczną, w której nawet przypadkiem nikt już złego słowa o Rafale Trzaskowskim nie będzie mógł powiedzieć. Telewizję, której nikt już też nie będzie chciał oglądać, więc można ją będzie po pewnym czasie zlikwidować i „oddać” rynek reklamy stacjom prywatnym.

Kilka dni wcześniej szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański proroczo mówił o tym, że politykom liberalnym przeszkadzają media publiczne. - Główną rolą mediów publicznych jest rola kulturotwórcza. Dlatego trzeba walczyć o media publiczne i bronić ich ze względu na ich rolę w kulturze (…) Były nawet próby ich likwidacji. Nie udało się tego dokonać również środowisku byłego premiera Donalda Tuska. Jego wezwanie do niepłacenia abonamentu de facto rozmontowało cały system finansowania. Zaczęliśmy to naprawiać i udało nam się odbudować finanse mediów publicznych przy pomocy rekompensat. Media publiczne były przedmiotem niekorzystnych zabiegów części środowisk politycznych, które przez lata sprawowały w Polsce władze – wyjaśniał we wtorek w Polskim Radio 24 Krzysztof Czabański, uprzedzając wściekły atak Rafała Trzaskowskiego.

źródło:
Zobacz więcej