RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Trzaskowski chce 6 proc. PKB na służbę zdrowia. Taką ustawę podpisano dwa lata temu

Takie same deklaracje składała Kidawa-Błońska we wrześniu minionego roku (fot. PAP/Mateusz Marek)
Takie same deklaracje składała Kidawa-Błońska we wrześniu minionego roku (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

– Moją pierwszą inicjatywą ustawodawczą będzie projekt ustawy o zwiększeniu finansowania służby zdrowia do 6 proc. PKB – zapowiedział w niedzielę kandydat PO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Takie same deklaracje składała Kidawa-Błońska we wrześniu minionego roku. Ani Kidawa-Błońska, ani dziś Trzaskowski nie wspomnieli jednak, że taki wzrost wydatków na ten cel zakłada nowelizacja ustawy, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę dwa lata temu.

Kidawa-Błońska obiecuje 6 proc. PKB na służbę zdrowia. Taką ustawę podpisano rok temu

Małgorzata Kidawa-Błońska zobowiązała się do zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB. Wicemarszałek Sejmu nie wspomniała jednak, że...

zobacz więcej

– Moją pierwszą inicjatywą ustawodawczą będzie projekt ustawy o zwiększeniu finansowania służby zdrowia do 6 proc. PKB – mówił dziś Trzaskowski.

– Te pieniądze skierujemy do polskich szpitali – dodał.

We wrześniu podobne deklaracje składała poprzednia kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska. – Każda rodzina mająca dzieci, dorosłych czy starszych, musi wiedzieć, że trafi do szpitala, do lekarza i tam uzyska pomoc, będzie leczona – powiedziała. Zobowiązała się wtedy do zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB.

Ani Kidawa-Błońska, ani dziś Trzaskowski nie wspomnieli jednak, że taki wzrost wydatków na ten cel zakłada nowelizacja ustawy podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w sierpniu 2018 r. Dzięki niej poziom nakładów publicznych na opiekę zdrowotną ma stopniowo rosnąć do 6 proc. PKB w 2025 roku. W 2018 roku na zdrowie ma być przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB.

Gdyby wybory odbyły się dziś, a Hołownia założył partię – KO traci potężną liczbę posłów

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, PiS zdobyłby kilka mandatów poselskich więcej, a Koalicja Obywatelska straciłaby aż 57 miejsc w...

zobacz więcej

Portal tvp.info zapytał o zdanie na ten temat sztaby innych kandydatów na prezydenta.

– Jako Koalicja Polska od dawna postulujemy zwiększenie finansowania służby zdrowia w 2021 r. do 6,8 proc. PKB, więc dzisiejsza propozycja Rafała Trzaskowskiego to takie trochę „kopiuj-wklej” z programu KP i Władysława Kosiniaka-Kamysza, który mówi o tym od inauguracji kampanii – powiedział członek sztabu Kosiniaka-Kamysza, rzecznik PSL Miłosz Motyka.

Jak stwierdził, postulowane przez PiS stopniowe podnoszenie nakładów do 6 proc. ma się odbywać „znacznie za wolno”.

Jak powiedziano nam w sztabie Szymona Hołowni, jako wiążące należy traktować wypowiedzi kandydata z piątku, kiedy obszernie wypowiedział się on na temat służby zdrowia. – Zaraz po objęciu urzędu przeprowadzę szerokie konsultacje, nie tylko branżowe, aby wypracować obywatelski projekt ustawy, który trafi do Sejmu – zapowiedział wówczas. Poinformował, że założeniem tego projektu byłoby zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 7 proc. PKP.

Próbowaliśmy się w tej sprawie skontaktować również ze sztabem Roberta Biedronia. Jak dotąd bez skutku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej