RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Trudne pytania do Trzaskowskiego od dziennikarzy TVP. W odpowiedzi uniki i groźby

Najnowsze

Popularne

Rafał Trzaskowski „niespodziewanie” stał się nowym kandydatem „dublera” Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską, której notowania zaczęły drastycznie spadać. Kilka redakcji TVP zwróciło się dziś do niego z pytaniami, dotyczącymi jego aktywności jako prezydenta Warszawy - które ewidentnie nie spodobały się Trzaskowskiemu. Na część z nich odpowiedział, ale zaczął od gróźb. – Spieszcie się zadawać pytania... – powiedział polityk zwracając się do dziennikarzy.

Odwołuje obietnicę za obietnicą. Trzaskowskiego zapewnienia przed- i powyborcze

Rozudowa metra, pełne dopłaty do tzw. kopciuchów, podwyżki dla nauczycieli i odbudowa stadionu Skry – to kilka z przedwyborczych obietnic, które...

zobacz więcej

Zapowiadana na dziś konferencja prasowa kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski, zamieniła się w oświadczenie, bez obecności dziennikarzy. Skorzystaliśmy z jedynej udostępnionej możliwości, czyli wysłania pytań za pośrednictwem wiadomości SMS. Na część z nich odpowiedział, inne nawet nie zostały zadane. Oto 12 pytań, które zdenerwowały Rafała Trzaskowskiego:


1. Czy Rafał Trzaskowski wie że Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępca burmistrza dzielnicy Wola zbiera podpisy pod jego kandydaturą i zgadza się, że przed ogłoszeniem terminu wyborów jest to działanie niezgodne z prawem?

Rafał Trzaskowski: Listy wyborcze będzie można przesyłać za pośrednictwem internetu. Jestem spokojny, że będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwo temu procesowi. Wszyscy czekali na to, by uwolnić swoją energię – odpowiedział polityk.

2. Czy Mariusz Kozak-Zagozda – założyciel SokuZBuraka i obecny pracownik ratusza – będzie zaangażowany w kampanię wyborczą? Czy Trzaskowski może zapewnić, że nie?

Na to pytanie Rafał Trzaskowski nie odpowiedział.
3. Co sztab Rafała Trzaskowskiego planuje zrobić́ ze 100 tys. długopisów, którymi będą zbierane podpisy? Czy jego zdaniem „mogą być zabójcze”, a jeśli tak, to czy zostaną zutylizowane lub poddane kwarantannie? 

Na to pytanie Rafał Trzaskowski nie odpowiedział.
4. W kampanii samorządowej Trzaskowski obiecywał montaż 100 punktów mierzących jakość powietrza. Dlaczego ta obietnica nie została zrealizowana?

Na to pytanie Rafał Trzaskowski nie odpowiedział.

Zbiórka podpisów na Trzaskowskiego wystartowała? „Zbieramy tylko po znajomych i rodzinie”

„Zbieramy do piątku tylko po znajomych i rodzinie. Teraz do rejestracji komitetu, a potem 10 tys. do rejestracji kandydata” – czytamy w mailu,...

zobacz więcej

5. W kampanii samorządowej Trzaskowski obiecywał walkę z „kopciuchami”. – Do 2020 r. chcemy je zlikwidować i podłączyć nieruchomości do sieci gazowej. Będziemy dopłacać 100 proc. do podłączenia do sieci. Również za fazę projektową – zapewniał w kampanii Trzaskowski. Dlaczego nie spełnił tej obietnicy? 


Rafał Trzaskowski: „Do tej pory zlikwidowano w stolicy kilkaset tzw. "kopciuchów".”
Do kwestii obietnicy zlikwidowania ich do 2020 r. w całości i 100-procentowych dopłat Trzaskowski się nie odniósł.   

6. W kampanii samorządowej padły też obietnice dotyczące zieleni. – Stworzymy ponad 100 skwerów i małych parków, bo wiemy, jak ważna jest zieleń w walce ze smogiem – przekonywał polityk. Dlaczego nie spełnił tej obietnicy? 

7. W kampanii samorządowej obiecywał też: 
- 100 zł miesięcznie na dziecko na zajęcia pozalekcyjne, 
-  bezpłatną komunikację miejska dla licealistów, 
- sieć parkingów podziemnych, 
- odbudowę Skry, 
- dokończenie budowy Obwodnicy Śródmiejskiej

Po wyliczeniu tych obietnic i pytaniu dlaczego ich nie spełnił, Trzaskowski zdenerwował się. „Spieszcie się zadawać pytania z TVP Info, bo niewiele tygodni zostało” - zagroził.– Kończymy kolejną linię metra, największy przetarg na autobusy niskoemisyjne, darmowe żłobki, które tak szybko udało się wprowadzić i tysiące nowych miejsc pracy, obok Pałacu Kultury i Nauki buduje się muzeum sztuki współczesnej – tłumaczył. 

– Ten program był rozpisany na lata, ale na pewno zostanie dokończony, bo opozycja będzie rządzić Warszawie. Walka z ociepleniem klimatycznym pozostanie priorytetem, zazieleniamy ulice i ten proces trwa i będzie trwał i uspokajam, to jeden z najważniejszych priorytetów każdego nowoczesnego polityka w Polsce – oznajmił. 

8. Dwa tygodnie temu poziom realizacji wniosków o pożyczkę z Tarczy Antykryzysowej wynosił w Warszawie 5 procentdziś 6 procent94 procent wciąż czeka na realizację. Chodzi o dziesiątki tysięcy przedsiębiorców. Dzieje się tak, mimo iż rząd przekazuje środki i na same mikropożyczki i na obsługę zadania. W zestawieniu polskich miast Warszawa jest niechlubnym liderem. Dla porównania: Poznań pozytywnie rozpatrzył 84 proc., Kraków 62 proc., a Wrocław 59 proc.
Jak ma zamiar Rafał Trzaskowski usprawnić pracę, żeby pieniądze mogły trafiać do zainteresowanych?

Rafał Trzaskowski: Rząd obiecał, że będzie pomagał przedsiębiorcom i przerzucał wszystkie obowiązki na samorządy, to my mamy realizować te wnioski, a jak proszę rząd o zmianę prawa, o elastyczność to nic. Ja posłałem setki dodatkowych urzędników, by te wnioski rozpatrywać, rząd to robi z pełną premedytacją, zrzuca na nas pełną odpowiedzialność – odpowiedział.

Ważna informacja: Pożyczki o których mowa, funkcjonują w ramach tarczy przyjętej na początku marca. Od tego czasu minęło ponad 2 miesiące. W tym czasie w stolicy z 98.104 przyjętych wniosków, rozpatrzono jedynie 6.757
Więcej na ten temat w tekście „Tarcza finansowa rządu. Trzaskowski blokuje środki dla przedsiębiorców”

9. Na początku epidemii Rafał Trzaskowski poszedł na urlop zdrowotny, był na L4, gdyż – jak tłumaczyła rzeczniczka – był „przemęczony pracą”. Czy teraz weźmie urlop od obowiązków prezydenta miasta? Na jak długo?

Rafał Trzaskowski: Podczas kampanii cały czas będę zarządzał Warszawą, na szczęście można to robić zdalnie, a jeśli będę wyjeżdżał, będę brał urlop.

10. W ostatnią środę Rafał Trzaskowski zapewniał, że nie będzie kandydatem na prezydenta RP, bo „zajmuje się Warszawą”, „naprawdę tej pracy jest dużo, właściwie od rana do wieczora” i nie opuści stolicy.
Czy dziś może obiecać, że w przypadku wygranej wyborów prezydenckich, za kilka lat nie opuści urzędu np. dla wysokiego stanowiska w Brukseli? 

Na to pytanie Rafał Trzaskowski nie odpowiedział.11. Czy podpisze jako prezydent ustawę o małżeństwach homoseksualnych i możliwości adopcji dzieci przez pary jednopłciowe? Tak/Nie? Dlaczego?

Na to pytanie też nie odpowiedział.12. Czy podpisze Pan jako prezydent ustawę o wprowadzeniu euro w Polsce? Tak/Nie? Dlaczego?

Na to pytanie też nie odpowiedział.        

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej