RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wygasa umowa tranzytowa z Gazpromem. „Powrót do zdrowych relacji”

W 2022 roku, kończy się również kontrakt na dostawy gazu z Rosji (fot. PAP Darek Delmanowicz)

Wieloletnia umowa między Gazpromem a spółką Europol Gaz dotycząca tranzytu rosyjskiego gazu gazociągiem jamalskim przez Polskę do Europy Zachodniej wygasa w niedzielę. Oznacza to, że przesył błękitnego paliwa tą drogą będzie się odbywał na zasadach opartych na regulacjach unijnych.

PGNiG: Gazprom obiecuje zastosować się do wyroku arbitrażu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otrzymało od Gazpromu deklarację stosowania się do nowych warunków cenowych kontaktu jamalskiego,...

zobacz więcej

Według regulacji UE przepustowość gazociągu będzie dostępna w drodze aukcji, które będą organizowane w określonym czasie i na określony przedział czasowy dostępu do rurociągu. Gazprom, jak każdy inny uczestnik rynku, może wziąć w nich udział.

Redaktor naczelny portalu biznesalert.pl Wojciech Jakóbik powiedział, że będzie to zdrowa sytuacja, ponieważ relacji gazowych na Jamale nie będzie regulowała już umowa polityczna, ale przejrzyste zasady.

– Nie będą one przedmiotem regulacji politycznych i pewnych nadużyć, których nie brakuje w relacjach Polski z Gazpromem – podkreślił.

Umowę tranzytową, która wygasa 17 maja, zawarto 25 lat temu - 17 maja 1995 roku. Właścicielem i inwestorem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego jest Europol Gaz. Udziały w tej spółce na PGNiG, Gazprom oraz Gas-Trading. Operatorem jest Gaz-System.

W 2022 roku kończy się również kontrakt na dostawy gazu z Rosji. On także nie będzie przedłużony, Polska stawia bowiem na inne kierunki.

Gazprom na deskach. Milowy krok Baltic Pipe

Ogłoszenie rozpoczęcia budowy Baltic Pipe – inicjatywy mającej na celu uniezależnienie Polski od dostaw rosyjskiego gazu, a także porażka Gazpromu,...

zobacz więcej

Uniezależnić Polskę od rosyjskiego gazu ma między innymi gazociąg Baltic Pipe, który połączy polski i duński system przesyłu gazu, dzięki czemu do Polski trafi surowiec z szelfu norweskiego. Rurociąg będzie mógł transportować 10 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie do naszego kraju. Inwestycja ma być gotowa 1 października 2022 roku.

Poza tym rozbudowany zostanie terminal gazu skroplonego w Świnoujściu. Jego moce regazyfikacyjne zwiększą się o 50 procent – do 7,5 mld metrów sześciennych rocznie. Pierwszy etap inwestycji ma być gotowy do końca 2021 roku.

Oprócz tego rocznie w Polsce wydobywa się blisko 4 miliardy metrów sześciennych gazu.

Szacuje się, że obecnie w naszym kraju zużywa się ponad 19 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

źródło:
Zobacz więcej