Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Unieważnienie Listy Przebojów Trójki – „oskarżenia o cenzurę kłamliwe i niesprawiedliwe”

Redakcja podjęła natychmiastowe działania, by odkryć prawdę – zapewnia prezes Polskiego Radia (fot. Wikimedia)

Dyrekcja Programu Trzeciego zdecydowała o unieważnieniu piątkowego notowania Listy Przebojów Trójki. Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska oświadczyła, że decyzja ta nie ma nic wspólnego z cenzurą. – Oskarżenia takie są kłamliwe i niesprawiedliwe, gdyż to właśnie redakcja podjęła natychmiastowe działania, by odkryć prawdę i podać ją do publicznej wiadomości – wskazała.

Prezes PiS: Powstanie naszej formacji nie byłoby możliwe bez Lecha Kaczyńskiego

Powstanie takiej formacji jak PiS nie byłoby możliwe bez Lecha Kaczyńskiego; bez niego ten zamysł w ogóle by nie powstał, a prawica byłaby...

zobacz więcej

Jak wyjaśniła Agnieszka Kamińska, podczas elektronicznego głosowania została wprowadzona piosenka spoza listy i doszło do ingerencji w kolejność utworów. Wskutek tego wynik końcowy nie odzwierciedlał głosowania słuchaczy.

– W tej chwili będziemy sprawdzać, czy nastąpiło to w wyniku błędu informatycznego, czy też była to ingerencja z zewnątrz. Z pewnością ta sprawa zostanie dogłębnie zbadana i wyjaśniona. Wtedy będzie można podjąć decyzję co do ewentualnych kolejnych działań: albo w zakresie systemu informatycznego, albo ewentualnych kroków prawnych – dodała.

Prezes Polskiego Radia stwierdziła, że unieważnienie piątkowej Listy Przebojów Trójki nie ma nic wspólnego z cenzurą.

– Oskarżenia takie są kłamliwe i niesprawiedliwe, gdyż to właśnie redakcja podjęła natychmiastowe działania, by odkryć prawdę i podać ją do publicznej wiadomości. Właśnie po to, aby słuchacze mieli poczucie i gwarancję, że głosowanie odbywa się w sposób absolutnie bezpieczny i uczciwy, w tej sytuacji jedynym słusznym rozwiązaniem było unieważnienie tego notowania przez dyrekcję Programu Trzeciego – powiedziała prezes Polskiego Radia.

Według wcześniejszych informacji na pierwszym miejscu listy przebojów znalazła się piosenka Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój” odnosząca się do wydarzeń z 10 kwietnia i upamiętnienia wówczas, m.in. przez Jarosława Kaczyńskiego, 10. rocznicy tragedii smoleńskiej.

  Decyzję władz Polskiego Radia skrytykowali minister kultury Piotr Gliński i europoseł Joachim Brudziński, którzy określili piosenkę mianem „bulwersującej”, ale – jak napisał Gliński – „bardziej bulwersujące jest zdejmowanie piosenki za »nieprawomyślność«”.

Kolejne notowanie Listy Przebojów Trójki odbędzie się w piątek 22 maja tuż po 19-stej.

źródło:
Zobacz więcej