RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Senator Bury wszedł do radiowozu i stawia warunki. „Nie wyjdę dopóki...” [WIDEO]

Stołeczna policja dementuje pojawiające się w mediach doniesienia o zatrzymaniu senatora KO Jacka Burego. – Jeśli mamy do czynienia z osobą zatrzymaną, to nie spotkałem się nigdy dotąd z sytuacją, w której udziela ona wywiadów dziennikarzom, rozmawia telefonicznie ze wszystkimi osobami, z którymi chce. W tym przypadku mamy do czynienia nie z zatrzymanym, a z osobą, która pozostaje w radiowozie i nie chce go opuścić – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info nadkom. Sylwester Marczak. Sam Bury potwierdza, że to on nie chce wyjść z radiowozu i stawia warunki, jakie mają spełnić funkcjonariusze, żeby on opuścił ich samochód.

Senator KO był członkiem tajemniczej lubelskiej sekty

Nowy senator Koalicji Obywatelskiej z Lublina współzakładał wspólnotę mającą opinię sekty – donosi „Rzeczpospolita”. Chodzi o Kościół Nowego...

zobacz więcej

W związku z tym, że uczestnicy zgromadzenia na placu Zamkowym w ramach tzw. strajku przedsiębiorców, nie stosowali się do wezwania o rozejście się, policjanci otoczyli protestujących kordonem i zaczęli ich legitymować. Demonstranci są prewencyjnie zatrzymywani. Policja podkreśla, że zgromadzenie jest nielegalne.

Do sytuacji na pl. Zamkowym odniosła się rzeczniczka stołecznych władz Karolina Gałecka.

„Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów dotyczącym zakazu zgromadzeń, ze względu na Covid 19, m. st. Warszawa nie mogło wpisać dzisiejszego zgromadzenia do rejestru. Organizator otrzymał informację pisemną prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego” – napisała na Twitterze Gałecka.

W mediach pojawiła się informacja o zatrzymaniu chronionego immunitetem senatora Jacka Burego (KO). Senator twierdzi, że został podcięty przez funkcjonariusza. Bury prowadził internetową transmisję, podczas której powiedział, że policja go wepchnęła do samochodu i zatrzymała. Na Twitterze napisał ponadto, że „policja kłamie, mówiąc, że nie użyła wobec niego siły”.

„Mamy do czynienia z wojną propagandową”. Symulujący manifestant wykorzystany w spocie PO

– Kiedy mówimy o takich działaniach z którymi mamy teraz do czynienia, co ciekawe po obu stronach, mamy do czynienia z pewnego rodzaju wojną...

zobacz więcej

Rzecznik stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak zaprzeczył tym informacjom, według których senator został zatrzymany. Portal tvp.info skontaktował się z nim w tej sprawie.

– Senator wszedł do radiowozu i nie chce go opuścić, pomimo próśb policjantów. Policjanci w Polsce działają w oparciu o prawo. Ono mówi w sposób jasny, że nie można zatrzymać osoby objętej immunitetem. Jeśli mamy do czynienia z osobą zatrzymaną, to nie spotkałem się nigdy dotąd z sytuacją, w której udziela ona wywiadów dziennikarzom, rozmawia telefonicznie ze wszystkimi osobami, z którymi chce. W tym przypadku mamy do czynienia nie z zatrzymanym, a z osobą, która pozostaje w radiowozie i nie chce go opuścić – powiedział Marczak.

– Przez cały ten czas, kiedy jest w radiowozie, radiowóz nie mógł być używany przez policjantów – dodał.

Ponadto zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, policja można zatrzymać parlamentarzystę na gorącym uczynku czyli w chwili popełnienia przestępstwa lub by zabezpieczyć dowody.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej