RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: W gospodarce wychodzimy z dołka, nasze działania są profesjonalne

Premier podkreślił, że pomoc państwa dla gospodarki jest wysoko oceniania (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

W gospodarce wychodzimy z dołka, wychodzimy z tej trudnej epidemicznej sytuacji we właściwy sposób. Działania podjęte przez rząd są bardzo profesjonalne – zapewnił premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego w Katowicach w związku z epidemią koronawirusa.

Premier: Nie ma mowy o izolacji Śląska

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Uratowaliśmy setki, tysiące miejsc pracy – na Śląsku, w Zagłębiu, w całym województwie śląskim – poprzez tarczę finansową, antykryzysową. Ta pomoc dociera w ciągu kilku godzin, w ciągu kliku dni – mówił Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu wojewódzkiego sztaby kryzysowego w Katowicach. Podkreślił, że pomoc w ratowaniu miejsc pracy, nie dotyczy tylko górnictwa, ale setek tysięcy miejsc pracy poza górnictwem.

– Micro firmy, małe firmy, średnie firmy - to tam idzie pomoc państwa. Miliardy złotych codziennie na ratowanie miejsc pracy – powiedział.

Premier podkreślił, że pomoc państwa dla gospodarki jest wysoko oceniania – jako jedna z najskuteczniejszych w Europie – przez instytucje międzynarodowe, takie jak: Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. – To jest ważne, bo tu na Śląsku musi wrócić życie gospodarcze do stanu co najmniej takiego, jak do stanu przez koronawirusem – podkreślił premier.

Mówiąc o odmrażaniu gospodarki, zapewnił: – Ruszy polski eksport i nasza polska gospodarka będzie znowu błyszczała. – Wychodzimy z tego dołka, wychodzimy z tej trudnej epidemicznej sytuacji we właściwy sposób. Są to działania bardzo profesjonalne, takie które spowodują, że już wkrótce na kopalniach będzie można pracować, ale też, że ratujemy setki tysięcy miejsc pracy tu na Śląsku, w całym województwie, we wszystkich innych branżach – powiedział premier.

źródło:

Zobacz więcej