Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Duże zmiany na Słońcu. Gwiazda zaczęła pogrążać się w recesji

Zmiany aktywności Słońca są obserwowane cyklicznie (fot. NASA/SDO/AIA)

Słowo recesja dotyczy obecnie nie tylko gospodarki, w okres zmniejszonej aktywności weszło również Słońce – informuje rmf24, powołując się na doniesienia z Wielkiej Brytanii. Tamtejsze Biuro Meteorologiczne i Królewska Akademia Nauk uspokajają, że jest to zjawisko cykliczne, powtarzające się średnio co jedenaście lat.

Progress 75 przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej [WIDEO]

Rosyjski bezzałogowy transportowy statek kosmiczny Progress 75 zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station). Podróż...

zobacz więcej

Pole magnetyczne naszej najbliższej gwiazdy osłabło w ostatnim czasie, czego efektem mogą być burze słoneczne, a także zakłócenia w działaniu aparatury na stacjach kosmicznych. Zmiany w aktywności Słońca mogą także wpłynąć na temperaturę na powierzchni Ziemi.

Recesja Sońca mogła w przeszłości powodować różne zjawiska klimatyczne, jak np. tzw. małą epokę lodowcową w okresie od średniowiecza do XVIII wieku. Doszło wtedy do nieznacznego ochłodzenia atmosfery.

Ostatni raz nasz układ doświadczył mniejszej aktywności Słońca na przełomie lat 2009/2010. Aktywność Słońca spadła wtedy do najmniejszego poziomu od stu lat.

źródło:
Zobacz więcej