Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Ekonomista z SGH: Ten dobry wynik gospodarczy zaskakuje

Zaskakuje ten dobry wynik gospodarczy po pierwszym kwartale. Na tle sytuacji w innych krajach, które mają dość silny spadek, to oznacza, że sprawnie podjęto działania dotyczące kontroli procesu rozwoju epidemii – mówił w TVP Info prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista SHG.

Polska w czołówce w UE pod względem dynamiki PKB

Według szybkiego szacunku GUS, w I kwartale br. polski PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 1,9 proc. Dane uwzględniają pierwsze skutki...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Zachowano funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw. Nastąpiła redukcja w całości gospodarki, ale ona nie nastąpiła jeśli chodzi o wymianę handlową i eksport. Ten start jest dobry – powiedział prof. Krysiak, wskazując jednocześnie na rolę „całego procesu wspierania gospodarki, który nastąpił poprzez instrumenty rządowe tarczy antykryzysowej”.

W porównaniu do pozostałych gospodarek UE Polska plasuje się w czołówce pod względem dynamiki PKB. W I kw. 2020 r. według danych Eurostatu wzrost polskiego PKB w ujęciu rocznym wyniósł 1,6 proc. (wyrównany sezonowo). Był to 5. najlepszy wynik wśród państw UE, dla których dostępne są dane, po Rumunii (2,7 proc.), Litwie (2,5 proc.) oraz Węgrzech (2 proc.). W strefie euro PKB spadł o 3,2 proc., a w całej UE o 2,6 proc.

źródło:
Zobacz więcej