RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rosyjscy deputowani poszli do prokuratury ws. publikacji o zaniżaniu liczby zgonów

Rosja jest obecnie na drugim miejscu na świecie pod względem liczby zakażeń koronawirusem (blisko 263 tys.) (fot. Oleg Nikishin/Getty Images)
Rosja jest obecnie na drugim miejscu na świecie pod względem liczby zakażeń koronawirusem (blisko 263 tys.) (fot. Oleg Nikishin/Getty Images)

Deputowani do parlamentu Rosji zwrócili się do prokuratury z wnioskiem o ocenę działań niezależnych portali rosyjskich, które przekazały informacje mediów zachodnich podważających oficjalne dane o śmiertelności w Rosji z powodu koronawirusa.

Rosja przegrywa z koronawirusem. Kreml manipuluje danymi i piekli się stanem gospodarki

Rozprzestrzeniający się w zastraszającym tempie po Rosji koronawirus i indolencja władz centralnych, które nie potrafią zatrzymać negatywnych...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Parlamentarzyści chcą też, by prokuratura skontrolowała publikacje źródłowe, z których korzystały rosyjskie portale, czyli artykuły opublikowane w dziennikach „New York Times” i „Financial Times”.

Deputowani, którzy zwrócili się do prokuratury, zasiadają w działającej w niższej izbie parlamentu Rosji, Dumie Państwowej, komisji ds. badania obcej ingerencji w sprawy wewnętrzne Rosji. Szef komisji Wasilij Piskariow powiedział, że portale „rozpowszechniły wśród odbiorców rosyjskich destruktywną wrzutkę informacyjną”.

Pretensje parlamentarzystów dotyczą projektów medialnych Radia Swoboda (rosyjskiej redakcji Radia Wolna Europa/Radia Swoboda) i portalu MBCh Media, związanego z byłym szefem koncernu Jukos Michaiłem Chodorkowskim.

Wiceszef komisji Andriej Alszewskich poinformował, że deputowani zwrócili się także do rosyjskiego MSZ z wnioskiem o rozpatrzenie pozbawienia akredytacji w Rosji dziennikarzy „FT” i „NYT”.

Wcześniej Rosyjska Federalna Służba ds. nadzoru w sferze łączności i technologii informatycznych (Roskomnadzor) zażądała od koncernu Google zablokowania na portalu MBCh Media informacji o publikacji „FT”. Roskomnadzor, który jest państwowym regulatorem mediów, powiadomił także, że bada artykuły obu zachodnich dzienników pod kątem ich zgodności z prawem rosyjskim.

„Apokalipsa 5G”, koronawirus, szczepionki. Tak Rosja podpala Zachód

Ludzi zabija nie koronawirus, ale promieniowanie 5G. Światowy rząd robi to, by zmusić ludzi do szczepień. Kto wymyślił te spiskowe teorie?...

zobacz więcej

„FT” i „NYT” wyraziły przypuszczenie, że dane o zgonach w Rosji z powodu Covid-19 są zaniżone o około 70 procent. Dzienniki powołują się na rozbieżność między oficjalnymi danymi a statystyką mówiącą o ogólnym wzroście śmiertelności w Rosji. Władze Rosji zapewniły, że nie manipulowały nigdy danymi o zgonach. MSZ w Moskwie zapowiedziało, że zażąda od obu wydań sprostowania tych informacji.

Również niezależna „Nowaja Gazieta”, także opierając się na ogólnych wskaźnikach śmiertelności, oceniła niedawno, że w Moskwie oficjalna liczba zgonów z powodu Covid-19 jest zaniżona. Gazeta wskazała, że w kwietniu zmarło w stolicy 11846 osób, co oznacza wzrost o 19 proc. (1855 osób) w porównaniu ze średnią zgonów. Gazeta relacjonowała, że również z danych ministerstwa zdrowia wynika, że w stolicy Rosji zmarło o około 1,5 tys. osób z Covid-19 więcej niż podano oficjalnie. Lekarze jednak uznali, że w przypadku tych osób to nie koronawirus był główną przyczyną zgonu.

Tym niemniej, nawet jeśli wziąć pod uwagę wzrost wskaźnika śmiertelności w Moskwie, to pod względem skali przypadków śmiertelnych koronawirusa stolica Rosji jest w o wiele lepszej sytuacji niż inne światowe metropolie, np. Londyn - uważa portal BBC News.

Rosja jest obecnie na drugim miejscu na świecie pod względem liczby zakażeń koronawirusem (blisko 263 tys.) i na 18. miejscu pod względem liczby zgonów z powodu Covid-19 (2418). Władze podkreślają, że oznacza to, iż wskaźnik zgonów wynosi mniej niż 1 procent, co - ich zdaniem - świadczy o skuteczności podjętych działań profilaktycznych.

W niezależnym radiu Echo Moskwy historyk i publicysta Nikołaj Swanidze powiedział, że władze rosyjskie reagują nerwowo na pytania mediów zachodnich o niski wskaźnik zgonów, ale – jego zdaniem – mogłyby uczciwie i spokojnie odpowiedzieć na te pytania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej