RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Bundestag debatował na temat pomnika dla niemieckich ofiar II wojny światowej

Wnioskodawcy żądają stworzenia w Berlinie pomnika niemieckich ofiar nalotów alianckich (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Wnioskodawcy żądają stworzenia w Berlinie pomnika niemieckich ofiar nalotów alianckich (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Frakcja niemieckiej partii AfD złożyła do Bundestagu wniosek, w którym wzywa rząd federalny do zbudowania w Berlinie miejsca pamięci poświęconego niemieckim ofiarom II wojny światowej i okresu powojennego. Wczoraj wieczorem odbyło się pierwsze czytanie wniosku, który został skierowany do parlamentarnej komisji kultury i mediów.

Poseł do Bundestagu chwali Polskę i gani rząd federalny Niemiec

„Również Polska zamyka wszystkie instytucje edukacyjne do 25 marca. Nasz rząd federalny o tym nie myśli. Nieodpowiedzialne!” – napisał na Twitterze...

zobacz więcej

Wnioskodawcy z partii AfD żądają stworzenia w Berlinie pomnika niemieckich ofiar nalotów alianckich, niemieckich żołnierzy poległych w niewoli, Niemców wysiedlonych z byłych obszarów wschodnich oraz, według autorów wniosku, pomordowanych podczas podboju Niemiec na wschód od linii Odry i Nysy. Lewica, Zieloni oraz SPD zarzucili wnioskodawcom chęć fałszowania historii.

Wniosek na razie nie uzyskał poparcia pozostałych partii politycznych. W rozmowie z Polskim Radiem wiceprzewodnicząca Związku Polaków w Niemczech spod znaku Rodła, Anna Wawrzyszko, skrytykowała ten pomysł. – Już sam fakt, że Bundestag debatuje nad pomnikiem dla niemieckich ofiar jest niestosowny, szczególnie jeśli przypomnimy, że Polacy od kilkudziesięciu lat nie mogą doprosić się w Berlinie pomnika polskich ofiar – powiedziała Anna Wawrzyszko.

Polskie organizacje w Niemczech już od wielu lat bezskutecznie próbują uzyskać przychylność władz dla budowy polskiego centrum martyrologii. Ostatnio niemiecka inicjatywa budowy pomnika polskich ofiar II wojny w Berlinie także utkwiła w parlamencie. W Bundestagu brakuje poparcia dla tej inicjatywy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej