RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zatrzymano Ukraińca podejrzewanego o namawianie nastolatek do samobójstwa

Sąd uwzględnił wniosek śledczych i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu Ukraińca na trzy miesiące (fot. policja.pl, zdjęcie ilustracyjne)
Sąd uwzględnił wniosek śledczych i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu Ukraińca na trzy miesiące (fot. policja.pl, zdjęcie ilustracyjne)

24-letni obywatel Ukrainy, który poprzez prowadzoną przez siebie grę internetową miał namawiać nastolatki do samookaleczeń i samobójstwa, decyzją sądu w Poznaniu został w piątek tymczasowo aresztowany. Mężczyźnie grozi do pięciu lat więzienia.

Dwa listy gończe i 80 zarzutów. Pedofil wpadł w ręce „Łowców głów”

„Łowcy głów” z Poznania zatrzymali pedofila poszukiwanego dwoma europejskimi nakazami aresztowania – poinformował we wtorek mł. insp. Andrzej...

zobacz więcej

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak poinformował w piątek, że sąd uwzględnił wniosek śledczych i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu Ukraińca na trzy miesiące. – Podejrzany nie przyznał się do winy – powiedział prokurator.

– Mężczyzna złożył wyjaśnienia. Zaprzeczył, by uczestniczył w tej grze i był „Kuratorem”, który prowadził tę grę i zlecał jej uczestnikom czynności – powiedział Wawrzyniak.

Dodał, że 24-latkowi przedstawiono w piątek dwa zarzuty dotyczące namawiania do popełnienia samobójstwa. – Usiłował doprowadzić małoletnie osoby, obywatelki Ukrainy, do targnięcia się na własne życie. Nie zmuszał ich, ale nakłaniał, poprzez grę internetową, do wykonania różnych czynności – wyjaśnił prokurator.

Wawrzyniak zaznaczył, że postępowanie jest na początkowym etapie i możliwe, że obejmie większy krąg osób. – Niewykluczone, że będziemy występować o międzynarodową pomoc prawną w tej sprawie – przyznał.

Podinsp. Iwona Liszczyńska z zespołu prasowego wielkopolskiej policji przekazała, że mężczyzna został zatrzymany w czwartek na terenie powiatu bełchatowskiego w województwie łódzkim. Informacje na temat działalności podejrzanego polska policja otrzymała na przełomie marca i kwietnia od strony rosyjskiej.

Kierowca porsche, który pobił kobietę na pasach, ma coś jeszcze na sumieniu

Prokuratura w Lesznie w województwie wielkopolskim skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Michałowi N., który kierując porsche zaatakował...

zobacz więcej

24-latek za pośrednictwem różnych internetowych forów i grup dyskusyjnych nawiązywał kontakty z rosyjskojęzycznymi nastolatkami. Proponował im przyłączenie się do gry, przypominającej „Niebieskiego Wieloryba”. Liszczyńska opisała, że gra polega na wykonywaniu zadań zlecanych przez „Kuratora”. Jak wskazała, początkowo były to pozornie niewinne czynności, takie jak wysłanie zdjęcia wieloryba.

– Z każdym kolejnym etapem zadania stawały się coraz bardziej niebezpieczne. Na przykład mężczyzna nakazywał dzieciom oglądać drastyczne, psychodeliczne filmy czy też przesyłać zdjęcia, jak uczestnicy siedzą na parapecie w oknie wieżowca. Kolejne zadania były związane z samookaleczaniem różnych części ciała. Zgodnie z założeniami gry, ostatnim etapem miało być samobójstwo – podała policjantka.

Funkcjonariusze zajmujący się tą sprawą ustalili, że dwie nastolatki biorące udział w grze przebywały na terenie Polski – jedna mieszka pod Poznaniem, druga na terenie województwa dolnośląskiego. – Jedna z dziewczynek, z pochodzenia Ukrainka, miała ślady wielu skaleczeń całego ciała. Jest ona objęta odpowiednią opieką medyczną – przekazała Liszczyńska.

Podejrzanemu grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej