RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sasin o przyszłości górnictwa. „Analizujemy konsolidację”

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas briefingu m.in. nt. planów restrukturyzacji górnictwa, w KWK Budryk w Ornontowicach, 15 bm (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

W ramach prac nad programem dla górnictwa Ministerstwo Aktywów Państwowych analizuje zasadność konsolidacji w sektorze węgla energetycznego; nie ma natomiast planów objęcia tym rozwiązaniem także Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która produkuje węgiel koksowy – poinformował wicepremier Jacek Sasin.

Ministerstwo Rozwoju: 8,74 mld zł pomocy przyznano z Tarczy Antykryzysowej

Wartość pomocy przyznanej z tarczy antykryzysowej wynosi już 8,74 mld zł – poinformował na Twitterze resort rozwoju.

zobacz więcej

– Jeśli chodzi o obszar węgla kamiennego energetycznego (...), rzeczywiście analizujemy, czy pewna konsolidacja nie byłaby dzisiaj dobrą odpowiedzią na problemy, które przed tą branżą stoją – powiedział w piątek szef resortu aktywów państwowych podczas konferencji prasowej w należącej do JSW kopalni Budryk w Ornontowicach na Śląsku.

Sasin przypomniał, że producentami węgla energetycznego są: Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie, należąca do koncernu energetycznego Enea kopalnia Bogdanka na Lubelszczyźnie oraz kopalnia Bobrek, należąca do katowickiego Węglokoksu.

– W ramach tworzenia planu (dla górnictwa – red.) analizujemy tego typu rozwiązania (konsolidację – red.). Natomiast na pewno jest dzisiaj za wcześnie, żebym odnosił się do szczegółów tego planu. Analizujemy różne modele i różne działania, które muszą być podjęte – powiedział wicepremier.

Sasin wykluczył objęcie konsolidacją wyspecjalizowanej w węglu koksowym JSW i zdementował doniesienia prasowe o rzekomych pracach dotyczących utworzenia tzw. Polskiego Węgla, który miałby skupić wszystkie aktywa węglowe – energetyczne i koksowe.

– Byłoby po prostu kompletnie niecelowe, żeby łączyć tak dwa różne zupełnie obszary działalności, które tylko w nazwie są bardzo do siebie zbliżone, bo i tu i tu jest węgiel – ale tak naprawdę to jest zupełnie co innego – podkreślił Sasin.

Polska w czołówce w UE pod względem dynamiki PKB

Według szybkiego szacunku GUS, w I kwartale br. polski PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 1,9 proc. Dane uwzględniają pierwsze skutki...

zobacz więcej

Plan poznamy do końca czerwca

Przygotowywany obecnie plan dla górnictwa, który ma być przedstawiony do końca czerwca, ma – jak mówił wicepremier – dać gwarancję, że rentowne górnictwo będzie mogło funkcjonować w warunkach rynkowych, a przy tym musi być społeczne akceptowalny.

Sasin ocenił, że obecnie jest za wcześnie by odpowiedzieć na pytanie, czy obecna nadpodaż krajowego węgla będzie oznaczać konieczność likwidacji niektórych kopalń.

– Jednocześnie z programem restrukturyzacji górnictwa mamy niezwykle już zaawansowane prace nad programem jeśli chodzi o restrukturyzację energetyki, sektora energetycznego (...). Jesteśmy już bardzo blisko nie tylko przyjęcia, ale również zaprezentowania pewnego modelu, który chcemy wprowadzać w życie – poinformował Sasin. Zapowiedział, że taki program będzie niebawem zaprezentowany.

– Komponentem tego programu będzie również to, co było oczekiwane i bardzo mocno podnoszone przez przedstawicieli strony społecznej (...) – żebyśmy pokazali pewien harmonogram zapotrzebowania na surowiec węglowy przez energetykę – dodał wicepremier.

Intencją resortu – jak mówił – jest, by nie dochodziło do znanej z przeszłości sytuacji braku korelacji pomiędzy ilością wydobywanego węgla a zapotrzebowaniem energetyki na ten surowiec.

źródło:

Zobacz więcej