RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemcy weszły w recesję. Tak źle nie było od lat

Zamrożenie gospodarki w związku z pandemią spowodowało spowolnienie rozwoju (fot. Alex Kraus/Bloomberg via Getty Images)

W I kwartale br. PKB Niemiec skurczył się o 2,2 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału – wynika z opublikowanych w piątek danych federalnego biura statystycznego. Niemcy weszły w recesję, gdyż ostatni kwartał 2019 r. również przyniósł spadek rozwoju gospodarczego o 0,1 proc.

Polska w czołówce w UE pod względem dynamiki PKB

Według szybkiego szacunku GUS, w I kwartale br. polski PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 1,9 proc. Dane uwzględniają pierwsze skutki...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Spadek PKB od stycznia do końca marca to największy taki regres od 2009 roku. Produkcja przemysłowa spadła o 9,2 proc.

Dane przedstawione w piątek dają pierwszy wgląd w to, jak dalece zamrożenie gospodarki Niemiec w związku z pandemią koronawirusa powoduje straty i spowolnienie rozwoju – komentuje AP.

Pod koniec kwietnia ministerstwo gospodarki Niemiec zmieniło prognozę ekonomiczną na ten rok i ogłosiło, że szacuje, iż w tym roku niemiecki produkt krajowy brutto skurczy się o 6,3 proc. w porównaniu z 2019 r. Będzie to najgorszy rok dla gospodarki w powojennej historii RFN.

Pierwotna prognoza niemieckiego rządu na ten rok mówiła o wzroście gospodarczym o 1,1 proc. Ministerstwo gospodarki oczekuje, że spadek PKB będzie największy w obecnym kwartale, po czym sytuacja zacznie się poprawiać. W przyszłym roku ma nastąpić gwałtowne odbicie – Berlin przewiduje wzrost PKB o 5,2 proc.

Jak dotąd największy spadek PKB od czasów II wojny światowej Niemcy odnotowały w 2009 roku w wyniku kryzysu finansowego. Wyniósł wówczas 5,7 proc.

źródło:

Zobacz więcej