RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ryanair zredukuje 250 etatów, między innymi w Polsce

Cięcia dotyczą osób będących na okresie próbnym czy kontraktach terminowych (fot. PAP/EPA/WILL OLIVER)
Cięcia dotyczą osób będących na okresie próbnym czy kontraktach terminowych (fot. PAP/EPA/WILL OLIVER)

Ryanair zredukuje 250 etatów w biurach w Dublinie, Londynie, Madrycie oraz Wrocławiu – poinformowała największa niskokosztowa linia lotnicza w Europie. Zaznaczono, że cięcia dotyczą osób będących na okresie próbnym czy kontraktach terminowych, z którymi nie przedłużono umów.

W czerwcu ruszają loty z Krakowa i Warszawy do Frankfurtu. W maseczkach

Z początkiem czerwca Lufthansa ponownie zaoferuje pasażerom możliwość podróży z Krakowa i Warszawy do Frankfurtu – poinformował przewoźnik. Oznacza...

zobacz więcej

Jak napisano, że cześć pracowników zrezygnowała sama, część natomiast będzie musiała odejść z uwagi na redukcję stanowisk pracy. „Powodem jest znaczny spadek ruchu lotniczego Grupy Ryanair w 2020 roku” – poinformowano.

Z komunikatu wynika, że Ryanair w kwietniu, maju oraz czerwcu wykonuje mniej niż 1 proc. swojego standardowego rozkładu lotów, a w tym tygodniu poinformował o uruchomieniu 40 proc. pierwotnego rozkładu od lipca 2020 roku. Jak czytamy, w ciągu całego roku Ryanair planuje obsłużyć mniej niż 100 milionów pasażerów, co stanowi spadek o ponad 35 proc. w porównaniu do pierwotnego planu 155 milionów pasażerów w bieżącym roku finansowym (1 kwietnia 2020 – 31 marca 2021).

„To bardzo bolesny okres dla Ryanaira, naszych załóg pokładowych oraz pracowników biurowych w Dublinie, Londynie, Madrycie oraz Wrocławiu. Planujemy ponownie otworzyć nasze biura 1 czerwca, nie będziemy jednak potrzebowali tak wielu pracowników w roku, w którym przewieziemy mniej niż 100 milionów pasażerów przy pierwotnych założeniach 155 mln” – mówi cytowany w informacji dyrektor działu personalnego w Ryanair Darrel Hughes.

Dyrektor zaznaczył, że prowadzone są rozmowy ze związkami zawodowymi pilotów oraz załóg pokładowych w całej Europie, aby sfinalizować redukcję 3000 miejsc pracy oraz 20-proc. obniżkę płac. „Ryanair stoi również w obliczu silnej konkurencji cenowej w całej Europie, gdzie musimy konkurować z flagowymi przewoźnikami lotniczymi, którzy od rządów poszczególnych krajów otrzymali ponad 30 miliardów euro w ramach niezgodnych z prawem dotacji. Dzięki nim te linie lotnicze będą przez wiele lat mogły oferować loty po znacznie zaniżonych cenach poniżej kosztów z uwagi na nielegalną pomoc państwa” – ocenił.

Hughes dodał, że ogłoszenie dotyczące utraty miejsc pracy wśród członków załóg pokładowych oraz redukcji wynagrodzeń zostanie wydane przed końcem maja.

źródło:

Zobacz więcej