RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Setna rocznica urodzin Jana Pawła II. Wyjątkowa ramówka w TVP

Najnowsze

Popularne

– Telewizja Polska na stulecie urodzin św. Jana Pawła II przygotowała niezwykle bogatą ofertę programową. Tym bogatszą, że zdajemy sobie sprawę, że bardzo wiele okazji do spotkań bezpośrednich z powodu epidemii koronawirusa nie będzie – poinformował p.o. prezesa zarządu TVP Maciej Łopiński na wspólnej konferencji z księdzem biskupem Arturem Mizińskim, sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski.

Filmy i homilie. Ponad sto godzin materiałów o JPII w serwisie internetowym TVP

Z okazji 100. urodzin Papieża, Telewizja Polska udostępniła wyjątkowy serwis internetowy jp2.tvp.pl. To najbogatsza cyfrowa biblioteka materiałów o...

zobacz więcej

18 maja 1920 r. urodził się Święty Jan Paweł II, Orędownik Pokoju, największy z Polaków, który zmienił oblicze świata i Kościoła. W maju Telewizja Polska uczci 100. urodziny Papieża wyjątkową ofertą programową, przygotowała również okolicznościowy spot. TVP obchodzi Jubileusz pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Nadziei”.

Plany TVP związane z obchodami przedstawił p.o. prezesa TVP Maciej Łopński. – Przewidzieliśmy na najbliższe kilka dni wiele różnych programów archiwalnych, aktualnych, filmów dokumentalnych, audycji, spektakli teatralnych, żeby przybliżyć, przypomnieć sylwetkę św. Jana Pawła II i jego przesłanie – powiedział.

W niedzielę 17 maja TVP nada nada specjalną mszę św.; transmisja z Wadowic o godz. 10.30 w programie 1 TVP. Tego samego dnia o 20.05 w TVP1 będzie można wysłuchać orędzia ks. kard. Stanisława Dziwisza.

Poczta uczciła setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Gratka dla filatelistów. W środę trafi do obiegu znaczek pocztowy upamiętniający setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. To wspólna...

zobacz więcej

W poniedziałek 18 maja będzie można uczestniczyć we mszy św. odprawianej przy grobie św. Jana Pawła II pod przewodnictwem papieża Franciszka; transmisja z Watykanu o godz. 7:00 w TVP1. O 17:00 w TVP3 będzie transmitowana msza św. z Centrum Jana Pawła II w Krakowie, a o 20:05 w TVP1 – wystąpienie papieża Franciszka. Tego samego dnia o godz. 21:00 w Jedynce zobaczymy spektakl Teatru Telewizji pt. „Powołanie” w reżyserii Pawła Woldana.

Przewidziana jest również premiera filmów dokumentalnych: w niedzielę o 22:50 w TVP1 „Lubię patrzeć jak wschodzi słońce”, a w poniedziałek o 22:35 w TVP1 „Zmartwychwstanie” .

Przygotowany został ponadto wyjątkowy koncert pt. „Cała Polska śpiewa dla świętego Jana Pawła II”, którego pierwszą część widzowie będą mogli obejrzeć w niedzielę w Jedynce o godz. 17:30, a drugą tego samego dnia o godz. 21:30.

Widzowie zobaczą specjalne wydania programów katolickich, będzie także „telewizyjny pomnik, który wzniesiemy na cześć Jana Pawła II – od poniedziałku codziennie o godz. 15:00 koronka do Bożego Miłosierdzia” – poinformował Maciej Łopiński. – Muszę tu pochwalić naszego doradcę Jacka Kurskiego, bo to jest jego pomysł – dodał.

Ks. biskup Artur Miziński nawiązując do obchodów podkreślił, że „św. Jan Paweł II jest nie tylko wielkim Polakiem, ale jest człowiekiem, który znany jest na całym świecie poprzez swój pontyfikat i poprzez swoje nauczanie, świadectwo życia które złożył”.

– Uroczystości zaczynają się już w sobotę. W niedzielę i poniedziałek będą celebrowane msze święte dziękczynne. Przede wszystkim tam, gdzie się wszystko zaczęło, jak to sam powiedział św. Jan Paweł II, czyli w Wadowicach, 17 maja, pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Dzięki Telewizji Polskiej msza będzie transmitowana – powiedział.

Ks. Kawecki: „Być może papież dowiedział się prawdy, której nigdy nie ujawnił…?”

Choroby i cierpienia, które papież Jan Paweł II miał w sobie, były w jakimś sensie konsekwencją zamachu z 1981 r. Ojciec Święty musiał ten krzyż...

zobacz więcej

Serwis jp2.tvp.pl

Uruchomiony przez Telewizję Polską z okazji 100. urodzin Papieża, wyjątkowy serwis internetowy jp2.tvp.pl to z kolei najbogatsza cyfrowa biblioteka materiałów o życiu Jana Pawła II. Zgromadzono tam już ponad 100 godzin telewizyjnych nagrań z różnych okresów, przechowywanych w zbiorach TVP. Zostały one w części zrekonstruowane cyfrowo.

Zbiory obejmują filmy dokumentalne, homilie, zdjęcia, teksty publicystyczne i relacje ze spotkań oraz ponad 500 materiałów filmowych ze wszystkich ośmiu pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.

W serwisie znalazł się m.in.: zapis spotkania Papieża z Matką Teresą z Kalkuty w Warszawie w 1987 roku, czy Aktu Oddania Matce Bożej, którego Jan Paweł II dokonał na Jasnej Górze w 1979 roku.

W serwisie dostępne są również filmy dokumentalne, które odsłaniają mniej znane szczegóły z życia Ojca Świętego, jak „Moje życie dla niego” o życiu Arturo Mariego czy „Jan Paweł II i jego przyjaciel” o wieloletniej przyjaźni młodego Lolka i żydowskiego chłopca, Jurka, a w późniejszych latach – Papieża i Jerzego Klugera, emerytowanego inżyniera.

W zasobach serwisu znalazły się także filmy fabularne o tematyce papieskiej i religijnej, jak np. „Jan Paweł II” w reżyserii Johna Kenta Harrisona z Jonem Voightem w roli głównej czy film „Miłość i miłosierdzie”, poświęcony świętej Faustynie Kowalskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej