Trzaskowski zmienił zdanie. „Zgodził się już kandydować” [WIDEO]

Jutro o godz. 10 zbierze się zarząd Platformy Obywatelskiej. Prawdopodobnie zapadnie wtedy decyzja o zmianie kandydata na prezydenta. Wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską ma zastąpić prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Ponoć Trzaskowski zgodził się już na kandydowanie. Poza PO muszą to jeszcze zatwierdzić inne partie Koalicji Obywatelskiej. Nowoczesna może to zrobić już jutro, Zieloni w weekend. Inicjatywa Polska jeszcze o tym nie rozmawiała – powiedział portalowi tvp.info poseł KO pragnący zachować anonimowość.

Trzaskowski zastąpi Kidawę-Błońską? Prezydent Warszawy nie pozostawia złudzeń

Zajmuję się Warszawą – powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, pytany o możliwość startu w wyborach prezydenckich. Podkreślił, że w tej...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Sytuacja w Koalicji Obywatelskiej jest trudna, ale rzeczywiście wszystko zmierza w kierunku Trzaskowskiego. Jutro najprawdopodobniej zapadnie taka decyzja, chociaż na dzień dzisiejszy nadal kandydatką jest Małgorzata Kidawa-Błońska. Jeszcze dwie godziny temu wydawało się, że zmian nie będzie, ale sytuacja, jak widać, jest dynamiczna. Nie zdziwię się, jak do jutra się zmieni i wybór padnie na kogoś innego niż Trzaskowskiego, bo w grze są też inni kandydaci – zdradził inny poseł Platformy Obywatelskiej.

Co ciekawe, podczas wczorajszej konferencji prasowej prezydent Warszawy zaprzeczał, jakoby miał kandydować w wyborach prezydenckich. – Ja zajmuję się Warszawą. Jak państwo widzą, naprawdę tej pracy jest dużo właściwie od rana do wieczora. Przewodniczący naszej partii jasno wypowiedział się, kto jest kandydatem na prezydenta. To Małgorzata Kidawa-Błońska – mówił Trzaskowski.

Wiceprzewodniczący PO jesienią 2019 roku również mówił, że nie zamierza kandydować. – Gdybym się zdecydował, żeby w tych wyborach uczestniczyć i udałoby mi się wygrać, to moje ukochane miasto trafiłoby w ręce komisarza z PiS-u, a na to nie można pozwolić – stwierdził w „Faktach po Faktach” TVN24.

Nieoficjalnie: Kidawa-Błońska zrezygnuje z kandydowania

Małgorzata Kidawa-Błońska w piątek na posiedzeniu zarządu PO zrezygnuje z kandydowania na prezydenta, nowym kandydatem ma być Rafał Trzaskowski –...

zobacz więcej

W podobnym tonie wypowiadał się w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. – Poważnie traktuję zobowiązania wobec warszawianek i warszawiaków. I wyzwania w Warszawie są niebywale mobilizujące. Nie wyobrażam sobie także komisarza PiS w Warszawie – przekonywał.

Do ewentualnej kandydatury Trzaskowskiego odniosła się jego poprzedniczka na stanowisku prezydenta miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Nie wolno oddać Warszawy komisarzowi z PiS; opamiętajcie się – zwróciła się na Twitterze do swoich partyjnych kolegów.

Polityków PO do zmiany zdania na temat kandydatury Trzaskowskiego mogły przekonać korzystne sondaże dla prezydenta Warszawy. W sondażu IBRiS dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM z listopada 2019 roku Kidawa-Błońska i Trzaskowski otrzymaliby w pierwszej turze po 28 proc. poparcia. W drugiej turze Kidawa-Błońska mogłaby wówczas liczyć na 41,3 proc, natomiast Trzaskowski 43,3 proc. głosów.

Według badania pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl z maja, na obecną głowę państwa chce głosować 64 proc. respondentów. Zaraz za Andrzejem Dudą znalazł się Szymon Hołownia z poparciem na poziomie 13 proc. Na podium znalazł się również lider i kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, na którego chce zagłosować 7 proc. respondentów. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Krzysztof Bosak (7 proc.), Robert Biedroń (3 proc.), Małgorzata Kidawa-Błońska (2 proc.), Marek Jakubiak (1 proc.), Paweł Tanajno (1 proc.), Stanisław Żółtek (1 proc.) i Mirosław Piotrowski (1 proc.).

źródło:
Zobacz więcej