Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Mars odkrył tajemnice. Naukowcy zajrzeli pod skorupę

Mars od dawna intryguje badaczy (fot. NASA)

Badacze z Uniwersytetu Tokijskiego przeprowadzili symulację warunków panujących we wnętrzu Marsa. Eksperyment polegał na przepuszczeniu potężnych fal dźwiękowych, które imitowały fale sejsmiczne, żeby zbadać, jak szybko przechodzą przez wnętrze Czerwonej Planety, jak się wydaje, zbudowane ze związków siarki i żelaza.

Naukowcy rozwiązali jedną z zagadek Jowisza

Naziemny teleskop Gemini, Kosmiczny Teleskop Hubble'a oraz sonda Juno zostały przez naukowców wykorzystane do zbadania atmosfery Jowisza,...

zobacz więcej

Naukowcy posiłkowali się danymi przesyłanymi przez sondę InSight wysłaną przez NASA. – Nawet z tymi wskazówkami brakowało nam jednak ważnych informacji, bez których trudno jest interpretować dane – przyznał prowadzący badania Keisuke Nishida.

Mars jest niezwykle aktywny pod względem sejsmicznym. Sonda odnotowała kilkaset wstrząsów, odkąd w 2018 r. wylądowała na powierzchni planety. Symulacja japońskich badaczy ma pozwolić na zrozumienie procesów zachodzących w jej wnętrzu.

Choć Mars i Ziemia powstały w tym samym okresie – około 4,6 mld lat temu – naukowcy wciąż nie są pewni, dlaczego tak bardzo się różnią. Odpowiedzi może udzielić porównanie jąder obu planet. Nasz sąsiad w Układzie Słonecznym ujawnił natomiast inną tajemnicę. Wiadomo było, że znajduje się na nim woda, ale dotąd nie wiedziano, ile jej jest.

Najnowsza obserwacja wykazała, że nawet 40 proc. powierzchni ma pokrywać woda. Jest to jednak solanka o temperaturze -48 stopni Celsjusza, która jest nieprzydatna dla człowieka. Mimo to trwają przymiarki do wysłania człowieka na Marsa. Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że misja załogowa miałaby dotrzeć na jego powierzchnię w 2033 r.

źródło:
Zobacz więcej