RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Komary wkrótce będą przenosiły choroby zakaźne

Z powodu wyższej temperatury komary A. aegypti będą obecne przez dłuższy okres w ciągu roku (fot. Shutterstock/frank60)

Komary przenoszące takie choroby jak denga, zika czy żółta febra prawdopodobnie pojawią się na południu Europy w ciągu najbliższych 10 lat – informują naukowcy z Imperial College London i Uniwersytetu Tel Awiwu na łamach pisma „Nature Communications”.

Kleszcze atakują, ale jest na nie sposób

Żeby ochronić się przed atakiem kleszcza, medycyna akademicka bazująca na sprawdzonych metodach zaleca noszenie długich spodni i koszul z długimi...

zobacz więcej

Badacze porównywali modele zmian klimatycznych powodowanych zwiększoną emisją gazów cieplarnianych i analizowali, w jaki sposób mogą one wpłynąć na cykl życia komarów Aedes aegypti, odpowiedzialnych za przenoszenie chorób zakaźnych.

Okazuje się, że ten gatunek komara w wielu krajach już skorzystał ze zmiany klimatu, a ilość dogodnych dla niego miejsc do życia wciąż się powiększa.

Komary Aedes aegypti występują tylko w najcieplejszych częściach świata. Zmiany klimatyczne mogą jednak w ciągu kolejnej dekady otworzyć przed nimi nowe potencjalne obszary do życia, takie jak Hiszpania, Portugalia, Grecja, Turcja, a także niektóre części Chin i Stanów Zjednoczonych.

Znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych pomogłoby jednak spowolnić ten proces. W latach 1950-2000 świat stawał się co dekadę o 1,5 proc. bardziej przyjazny dla komarów Aedes aegypti. Jeśli emisja gazów cieplarnianych wciąż będzie wzrastała, do 2050 r. będzie to 4,4 proc. co dekadę. Jeśli emisja zostanie ograniczona - 3,2 proc. co dekadę.

Z powodu wyższej temperatury komary A. aegypti będą obecne przez dłuższy okres w ciągu roku, a mieszkańcy obszarów, na których występują będą dłużej narażeni na zakażenie groźnymi chorobami, które przenoszą.

Naukowcy przyjrzeli się także wynikom badań laboratoryjnych, podczas których komary hodowano w różnych warunkach i oceniano wpływ temperatury na poszczególne stadia rozwoju owada.

Wykorzystanie wyników tych badań do stworzenia map miejsc odpowiednich do rozwoju tych komarów pomogłoby lepiej przygotować się i wdrożyć strategie pomagające kontrolować choroby zakaźne – komentują autorzy.

źródło:

Zobacz więcej