RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pożar w strefie czarnobylskiej. Prezydent Ukrainy wydał oświadczenie

Ogień strawił kilkadziesiąt budynków i 4,3 tys. ha terenu (fot. arch.PAP/EPA/YAROSLAV YEMELIANENKO)
Ogień strawił kilkadziesiąt budynków i 4,3 tys. ha terenu (fot. arch.PAP/EPA/YAROSLAV YEMELIANENKO)

Wszystkie pożary leśne w strefie wokół nieczynnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu na północy Ukrainy zostały zlikwidowane – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Pożary wybuchły tam 4 kwietnia.

Pożar w strefie czarnobylskiej. „Ekologiczna katastrofa, ogień jest poza kontrolą”

W strefie czarnobylskiej na północy Ukrainy od 4 kwietnia trwa walka z pożarem. To ekologiczna katastrofa, ogień jest poza kontrolą – ocenił w...

zobacz więcej

Według stanu ze środy „na terytorium strefy wykluczenia wszystkie pożary leśnych masywów zostały zlikwidowane” – podkreślił Zełenski, dziękując za pracę strażakom i ratownikom.

Pożar w strefie wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej rozpoczął się 4 kwietnia. Po 10 dniach strażakom udało się zwalczyć otwarty ogień. Na niektórych odcinkach wciąż jednak obserwowano tlenie się pni, trawy i drewna.

Państwowa agencja zarządzająca strefą czarnobylską przekazała, że w wyniku pożarów ucierpiało 20 tysięcy hektarów strefy, z czego 30 procent to obszary leśne.

Prezydent poinformował też, że w obwodzie żytomierskim, gdzie walczono z ogniem od połowy kwietnia, zlikwidowano większość ognisk pożaru. Ogień strawił kilkadziesiąt budynków i 4,3 tysięcy hektarów terenu.

Pod koniec kwietnia Jarosław Jemelianenko, prezes Stowarzyszenia Czarnobylskich Touroperatorów, podkreślił w rozmowie z PAP, że ogień strawił kilkanaście wiosek i spłonęło około 40 procent obiektów pokazywanych turystom. Jak dodał, w pożarze spłonęły tysiące małych zwierząt, większe – uciekły. Pożary w strefie czarnobylskiej Jemelianenko nazwał „ekologiczną katastrofą”. Podkreślił, że w ich wyniku zmienia się lokalizacja izotopów w środowisku – są uwalniane z ziemi. Zwrócił też uwagę na ryzyko przedostania się izotopów do wód gruntowych przy znacznych opadach.

źródło:

Zobacz więcej