RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Przyłębska o wypowiedzi prezesa niemieckiego TK: Skandaliczna

Skandaliczna wypowiedź prezesa niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego nie mieści się w żadnych kanonach rzetelnej debaty publicznej. Jestem zażenowana, że osoba pełniąca tak ważną funkcję wypowiada się w taki sposób – powiedziała prezes TK Julia Przyłębska.

Niemiecki TK sprzeciwił się TSUE. Von der Leyen rozważa procedurę o naruszenie prawa UE

Komisja Europejska analizuje szczegółowo orzeczenie niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego i może rozpocząć w związku z nim procedurę o...

zobacz więcej

Szef niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Andreas Vosskuhle powiedział, że polski Trybunał Konstytucyjny nie jest już poważnym sądem, lecz „jest marionetką” – podała Agencja Reutera.

Do tej wypowiedzi odniosła się prezes TK Julia Przyłębska.

– Skandaliczna wypowiedź prezesa niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego nie mieści się w żadnych kanonach rzetelnej debaty publicznej. Jestem zażenowana, że osoba pełniąca tak ważną funkcję, wypowiada się w taki sposób – oświadczyła.

Sprawę skomentował sędzia Trybunału Stanu Piotr Andrzejewski. Jak powiedział, wypowiedź szefa niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego jest „obraźliwa dla polskiego narodu, polskiego prawa oraz demokratycznych procedur wyłaniania Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego.

Sędzia Andrzejewski stwierdził, że słowa są „nie na miejscu, zwłaszcza ze względu na osobę, która reprezentuje autorytet prawa niemieckiego i europejskiego, opowiadając się za wyższością prawa niemieckiego nad ustawodawstwem Unii Europejskiej”.

– Pokazuje ta wypowiedź, jak jesteśmy traktowani przez decydentów państwa „starej" Unii Europejskiej. Wydaje mi się, że wybiliśmy się na niepodległości i suwerenność nie poto, żeby ktoś nam dyktował, jak mamy się rządzić polskim prawem i w ramach polskich procedur demokratycznych – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej