RAPORT

Pogarda

Kolejny etap odmrażania gospodarki. Konferencja premiera

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poinformował o kolejnym, trzecim etapie łagodzenia restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Konferencja dotyczy między innymi gastronomii i salonów fryzjerskich.

Polska przedłużyła kontrole na granicy wewnętrznej

Polska zdecydowała o przedłużeniu kontroli granicznej o następne 30 dni – do 12 czerwca. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński podpisał...

zobacz więcej

Gastronomia i salony kosmetyczne

Od 18 maja będziemy mogli: skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów, zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej).

Gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno w sali w środku, jak i w ogródku restauracyjnym.

Pełne otwarcie branży gastronomicznej musi odbyć się pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo i obsłudze, i klientom. Zasady te zostały określone podczas konsultacji z przedstawicielami poszczególnych branż.

Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.: obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala); używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe; przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.: limit osób w lokalu (na osobę musi przypadać co najmniej 4 m2); dezynfekcja stolika po każdym kliencie; zachowanie dwóch metrów odległości między stolikami. Blaty mogą być odsunięte od siebie o metr pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum metra ponad blat stolika; zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach; noszenie maseczek i rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Karczewski rezygnuje. Podał nazwisko następcy

Stanisław Karczewski poinformował, że po tym, jak zrezygnował z funkcji wicemarszałka Senatu, w jego miejsce rekomendowany będzie senator Marek...

zobacz więcej

Opieka i edukacja

Zmianie ulegnie obszar związany z opieką i edukacją. Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia: praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację.

W poniedziałek otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Od 25 maja umożliwione będzie prowadzenie: zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej, konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów ósmych klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat ośmiu.

Od 1 czerwca będą możliwe konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów. Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna.

Ministerstwo Zdrowia składa doniesienie do prokuratury w związku z informacjami „GW”

Nie uzyskaliśmy deklaracji o zwrocie towaru spełniającego normy bądź zwrotu gotówki. Dzisiaj wysłaliśmy zawiadomienie do prokuratury ws. maseczek,...

zobacz więcej

Transport publiczny

Podwyższony zostanie limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Dzięki temu już 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji. Ile osób wejdzie na pokład?

Tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub tyle, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Przykład: Jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

Uroczystości religijne

Zmniejszone zostaną restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

Kolejne zakażenia i zgony. Ile na Śląsku?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o kolejnych 180 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju. W ostatnich godzinach zmarło...

zobacz więcej

Sport

od najbliższego poniedziałku zwiększone zostaną limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych: na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ dwóch trenerów); na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ czterech trenerów).

Wprowadzona zostanie także możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy, oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzielimy pięciometrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + trzech trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ sześciu trenerów).

18 maja umożliwiona zostanie także organizację zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć: 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2), 16 osób + dwóch trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2), 24 osoby + dwóch trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2), 32 osoby + trzech trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

Kultura

Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. I tak od 18 maja możliwe będą m.in.: działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych), wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń.

Uczelnie

Przywrócona zostanie również możliwość prowadzenia na uczelniach: zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów) i zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie. Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej