Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Choroba Alzheimera a poziom wapnia: nowe odkrycie naukowców

Zależność tę zaobserwowano wcześniej w przypadku komórek wyhodowanych laboratoryjnie (fot. Shutterstock/Photographee.eu)

Podwyższony poziom wapnia w mitochondriach przyczynia się do obumierania neuronów w przebiegu choroby Alzheimera – informują naukowcy z Massachusetts General Hospital. Ich wnioski opublikowane zostały na łamach pisma „Nature Communications”.

Naukowcy rozwiązali jedną z zagadek Jowisza

Naziemny teleskop Gemini, Kosmiczny Teleskop Hubble'a oraz sonda Juno zostały przez naukowców wykorzystane do zbadania atmosfery Jowisza,...

zobacz więcej

Zależność tę zaobserwowano wcześniej w przypadku komórek wyhodowanych laboratoryjnie. Nowe badania potwierdziły, że zjawisko to występuje u myszy, co sugeruje, że podobny proces może zachodzić u ludzi.

Dla choroby Alzheimera charakterystyczne jest odkładanie się amyloidu beta i utrata neuronów. Wiele leków ukierunkowanych na walkę amyloidem beta zawiodło jednak podczas badań klinicznych – zauważają autorzy.

Obecność blaszek amyloidowych powoduje podwyższenie poziomu jonów wapnia w komórkach mózgu. Badania laboratoryjne wskazują, że ekspozycja na amyloid beta podnosi poziom jonów wapnia w mitochondriach, tj. centrach energetycznych komórek.

Podczas badań na myszach stanowiących model choroby Alzheimera naukowcy wykorzystali mikroskopię dwufotonową i ratiometryczny wskaźnik wapnia. Technologie te pozwoliły ustalić, że patologicznie podwyższony poziom jonów wapnia w mitochondriach może stymulować obumieranie neuronów w przebiegu choroby Alzheimera.

Ultradźwięki leczą choroby mózgu. Sprawdź jakie

Zespół z University of Virginia (USA) opracował sposób otwierania skupionymi ultradźwiękami tzw. bariery krew-mózg, w precyzyjny sposób, w wybranym...

zobacz więcej

Jednocześnie zaobserwowano, że po dodaniu roztworu zawierającego amyloid beta do zdrowych komórek mózgu gryzoni stężenie jonów wapnia w mitochondriach ulegało podwyższeniu. Proces ten można byłoby zatrzymać poprzez zablokowanie białka MCU (ang. mitochondrial calcium uniporter), odpowiedzialnego za transport wapnia z cytoplazmy komórki do mitochondriów.

Wysoki poziom wapnia w mitochondriach powoduje stres oksydacyjny i śmierć neuronów. Zablokowanie dostępu wapnia do mitochondriów może pomóc skuteczniej kontrolować chorobę Alzheimera – podsumowują naukowcy.

źródło:

Zobacz więcej