RAPORT

Pogarda

Kpili z katolików. Stowarzyszenie LGBT Tolerado z kolejną dotacją od Gdańska

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz o dotacjach dla Tolerado (fot. PAP/Adam Warżawa)
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz o dotacjach dla Tolerado (fot. PAP/Adam Warżawa)

Najnowsze

Popularne

Ze spisu wydatków miasta Gdańska wynika, że w ostatnim czasie stowarzyszenie Tolerado otrzymało kolejne dotacje. Radni alarmują, że jest to ta sama organizacja, która organizowała ubiegłoroczny Marsz Równości. Impreza ta zakończyła się skandalem. O to, czy miasto ograniczy wreszcie współpracę ze stowarzyszeniem zapytaliśmy prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz.

Warszawiaków czekają kolejne opłaty. Chodzi o parkowanie

Rada Miasta w najbliższych dniach będzie głosowała nad rozszerzeniem strefy płatnego parkowania. Na początek nowe parkomaty pojawią się na Woli i...

zobacz więcej

– W samym budżecie miasta Gdańska na 2020 rok blisko milion złotych jest przewidziane na finansowanie akcji równościowych i tolerancyjnych, w których nie ma co ukrywać, znaczny udział mają przedstawiciele stowarzyszenia Tolerado i współpracujących z nimi organizacji – mówi portalowi tvp.info radny Przemysław Majewski (PiS).

Tylko w ostatnim czasie Tolerado otrzymało dotacje 8 i 14 tys. zł na realizację zadania „program wsparcia osób doświadczających dyskrymiacją ze względu na płeć i tożsamość płciową” oraz „wolontariat ścieżką wzmocnienia osób LGBT w Gdańsku”. Przypomnijmy, że ta sama grupa odpowiada za organizację ubiegłorocznego Trójmiejskiego Marszu Równości.

To podczas tej imprezy grupa uczestników tańczyła wokół rysunku waginy, imitującego Najświętszy Sakrament. Zdarzenie wywołało burzę, sprawę zaczęła badać prokuratura, a przedstawiciele Tolerado stwierdzili, że „marsz był przestrzenią do wyrażania poglądów”.

„Spodziewam się podobnych ekscesów”

Tegoroczny marsz miał się odbyć już w maju. Z powodu epidemii koronawirusa ostatecznie został przesunięty. – Dla mnie niezrozumiałe jest, dlaczego mimo tego, co wydarzyło się w zeszłym roku, miasto cały czas współpracuje z tą organizacją – zaznacza Przemysław Majewski. W rozmowie z portalem tvp.info stwierdza, że podczas kolejnej imprezy osób LGBT przedstawiciele władz Gdańska znów będą obecni. – Spodziewam się więc podobnych ekscesów jak w ubiegłym roku. Nie ma co ukrywać, że część środowisk, które biorą udział w tych wydarzeniach, epatują zachowaniami niemającymi nic wspólnego z powagą – ocenia.

Borys Budka przyznaje: Wraz z Senatem zablokowaliśmy te wybory

Lider PO Borys Budka przez wiele tygodni przekonywał, że wybory 10 maja powinny być odwołane. Gdy faktycznie tak się stało, na konferencji prasowej...

zobacz więcej

Czy władze miasta rzeczywiście planują udział w tegorocznym Marszu Równości? – Jeśli się odbędzie, to tak jak mówiłam, raczej wezmę w nim udział – zapowiedziała odpowiadając na nasze pytanie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Nie chciałabym, aby telewizji finansowanej jeszcze z moich podatków umknęło, że bardzo stanowczo zareagowałam na tą sytuację, która miała miejsce w ubiegłym roku – stwierdziła. Dodała, że nie pozostała bezczynna i rozmawiała na ten temat z organizatorami marszu.

Warto więc przypomnieć, że gdy po paradzie w sieci pojawiła się fala negatywnych komentarzy, prezydent Gdańska obecna na wydarzeniu stwierdziła, że „nikt nie nabijał się z katolików” i dodała: „Jestem dumna i zaszczycona, że mogłam otworzyć i uczestniczyć w V Trójmiejskim Marszu Równości. Gdańsk nie boi się różnorodności”. Dopiero kilka dni później, gdy krytyczne komentarze pojawiły się także po stronie przedstawicieli opozycji, dziennikarzy i władz kościelnych, wydała krytyczne wobec happeningu oświadczenie.

Aleksandra Dulkiewicz: Gdańsk to miasto równości

Wiceprezes Tolerado Marta Magott nie przeprosiła za sytuację. Publicznie powiedziała, że jeśli kogoś urażono, to jest jej przykro, ale „marsz był przestrzenią do wyrażania poglądów i każdy mógł przyjść ze swoimi poglądami i przesłaniem”.

Wszczęto postępowanie ws. transparentu z waginą na Marszu Równości

Gdańska prokuratura wszczęła postępowanie, w którym zbada, czy uczestnicy sobotniego Trójmiejskiego Marszu Równości, którzy nieśli transparent z...

zobacz więcej

Aleksandrę Dulkiewicz pytamy więc, czy po incydentach z Trójmiejskiego Marszu miasto ograniczyło współpracę z organizatorami imprezy – stowarzyszeniem Tolerado?

– Gdańsk to miasto wolności i solidarności – nie tylko z nazwy. Gdańsk to miasto równości. Przypomnę, że decyzją Rady Miasta Gdańska w 2018 roku przyjęliśmy model na rzecz równego traktowania – odpowiada nam Aleksandra Dulkiewicz. Jak dodaje, miasto stopniowo wdraża ten model w życie. – Bo myślę, że każdy z nas chciałby żyć w mieści i kraju, w którym jest się równo traktowanym – stwierdza.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej