RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Prezydent podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Szef MON: Wojsko bardzo aktywne w walce z koronawirusem

Wojsko Polskie jest bardzo aktywne w walce z koronawirusem, szczególnie sprawdziły się w niej Wojska Obrony Terytorialnej – uważa minister obrony...

zobacz więcej

Dokument przewiduje przygotowanie i wprowadzenie ustawy o zarządzaniu i bezpieczeństwie narodowym, która ustali hierarchię strategicznych i planistycznych dokumentów dotyczących bezpieczeństwa narodowego. Wraz z podpisem prezydenta traci moc Strategia Bezpieczeństwa Narodowego z 2014 roku.

Dokument opisuje sytuację bezpieczeństwa, zagrożenia i wyzwania oraz pożądane działania. Dotyczy kwestii politycznych, militarnych, gospodarczych, energetycznych, społecznych, uwzględnia także zagrożenia klimatyczne. Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP jest podstawowym dokumentem państwowym dotyczącym bezpieczeństwa i obronności.

Prezydent na wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim wyraził radość z możliwości zatwierdzenia ostatecznej wersji dokumentu. – Przygotowanie tego dokumentu zajęło kilka lat, a odnosi się on przede wszystkim do zmian, które nastąpiły w okresie ostatniego pięciolecia – podkreślił. Zaznaczył, że w zakresie bezpieczeństwa należy myśleć i działać biorąc pod uwagę przyszłość, potencjalne zagrożenia i kierunki rozwoju.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że ostatnia strategia bezpieczeństw narodowego pochodziła z 2014 r., kiedy rzeczywistość Polski pod względem bezpieczeństwa militarnego, infrastrukturalnego, zdrowotnego była zupełnie inna.

– Ta strategia uwzględnia wszystkie aspekty, które w międzyczasie, pomiędzy grudniem 2014 r., a dniem dzisiejszym się wydarzyły – podkreślił. Zwrócił uwagę, że prace nad dokumentem trwały „do ostatniego dnia”, a strategia uwzględnia także kwestie działań podczas epidemii.

Prezydent zauważył, że w 2014 r. na terenie Polski nie były jeszcze rozlokowane wojska NATO, później w Polsce powstała wschodnia flanka Sojuszu, co w ocenie Andrzeja Dudy jest „oczywistym elementem bezpieczeństwa dla nas, państw bałtyckich i państw NATO południowej części Europy”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej