Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Zmarł Włodzimierz Niderhaus

Był wieloletnim dyrektorem Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Zmarł polski producent filmowy Włodzimierz Niderhaus. Był wieloletnim dyrektorem Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Miał 75 lat.

Była ikoną muzyki soul i R&B. Nie żyje Betty Wright

Nie żyje wokalistka, ikona soulu i R&B Betty Wright. Śmierć amerykańskiej artystki potwierdziła rodzina, która od początku maja informowała o...

zobacz więcej

Niderhaus był absolwentem Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Od 1970 r. związany był z WFDiF, a w 1989 r. objął stanowisko dyrektora tej instytucji. Od 2005 do 2008 r. pełnił funkcję sekretarza rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Był inicjatorem i producentem wielu filmów fabularnych i dokumentalnych, m.in. „Różyczki”, za którą otrzymał Złote Lwy na 35. FPFF w Gdyni. Za tę produkcję – na tym samym festiwalu – otrzymał też Złotego Kangura, nagrodę australijskich dystrybutorów filmowych.

W 2015 r. otrzymał Srebrne Lwy 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni jako producent filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”.

W 2009 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło:
Zobacz więcej