RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Będzie nowy szef CBA

Do 19 lutego szefem CBA był Ernest Bejda (fot. SHutterstock/ MOZCO Mateusz Szymanski)

Będzie nowy szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Trwa jeszcze opiniowanie kandydatury, ale decyzje już zapadły – wynika z informacji portalu tvp.info. Zostanie powołany dokładnie za tydzień, w dniu, w którym kończy się trzymiesięczny okres pełnienia obowiązków szefa tej służby specjalnej przez Andrzeja Stróżnego. To właśnie Stróżny ma zostać pełnoprawnym następcą Ernesta Bejdy.

Szef ABW zostanie odwołany. Znamy nazwisko następcy

Na posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych zaopiniowany zostanie wniosek o odwołanie szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego prof....

zobacz więcej

19 lutego 2020 roku zakończyła się kadencja Ernesta Bejdy jako szefa CBA. To właśnie wtedy portal tvp.info jako pierwszy podał informację, że pełniącym obowiązki szefa tej służby zostanie płk Andrzej Stróżny – były funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i szef delegatury tej specsłużby w Katowicach.

19 maja mija trzymiesięczny okres pełnienia obowiązków szefa przez Stróżnego. To właśnie tego dnia – ustalił portal tvp.info – ma on zostać powołany na pełnoprawnego szefa tej służby specjalnej.

Stróżny od 1992 r. służył w policji, gdzie między innymi pełnił funkcje kierownicze w wydziale do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu, w tym w pionie zabójstw. Od 2006 roku pełnił służbę w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie kierował Departamentami: Postępowań Karnych, Przeciwdziałania Korupcji i Przestępczości Zorganizowanej oraz Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej.

W latach 2008-2015 pracował jako ekspert w pionie zwalczania terroryzmu oraz pionie kontrwywiadu. W grudniu 2015 r. objął stanowisko dyrektora Delegatury ABW w Katowicach, której właściwość miejscowa obejmuje województwa: śląskie, łódzkie, opolskie i małopolskie. Służbę w ABW zakończył w stopniu pułkownika.

W czasie pełnienia służby był wielokrotnie nagradzany państwowymi odznaczeniami, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem Zasłużony dla Straży Granicznej, Brązowym Medalem Zasłużony Policjant.

źródło:
Zobacz więcej