RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Apokalipsa 5G”, koronawirus, szczepionki. Tak Rosja podpala Zachód

Celem Władimira Putina jest destabilizacja Zachodu (fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL)
Celem Władimira Putina jest destabilizacja Zachodu (fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

Najnowsze

Popularne

Ludzi zabija nie koronawirus, ale promieniowanie 5G. Światowy rząd robi to, by zmusić ludzi do szczepień. Kto wymyślił te spiskowe teorie? Nieważne. Ważne, kto je rozpowszechnia i próbuje uwiarygodnić.

Nerwy na Kremlu. Putin zniknął na cztery dni, potem dali wywiad sprzed pół roku

Koronawirus kompletnie zaskoczył rosyjskie władze. Władimir Putin dopiero pod koniec marca zdecydował się na konkretną strategię działania. Tyle że...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W kwietniu zaatakowano co najmniej 20 masztów z nadajnikami 5G w Wielkiej Brytanii, część podpalono. Do serii podobnych ataków doszło też w Holandii. A potem w Irlandii i na Cyprze. Do tego dochodzą liczne przypadku fizycznej agresji i gróźb pod adresem inżynierów pracujących nad zainstalowaniem sprzętu wymaganego do uruchomienia sieci 5G oraz generalnie pracowników firm telekomunikacyjnych. Fala „5G-fobii” rozlała się na całą Europę, USA i Australię.

Koronawirus jedynie radykalizuje zwolenników teorii spiskowych, którzy łączą już pandemię, 5G i szczepionki w jeden „plan”. To utrudnia wdrażanie technologii 5G na Zachodzie, podsyca napięcia i konflikty w zachodnich społeczeństwach. Kto na tym korzysta? Chiny, których propozycje odtrącają kolejne zachodnie państwa, i Rosja – chcąca osłabić Zachód, a zarazem sama sięgająca po rozwiązania 5G. Chińskie.

Drgające cząsteczki

Spiskowe teorie na temat rzekomego zagrożenia dla zdrowia ze strony 5G zaczęto rozpowszechniać od co najmniej 2016 r. Najpierw na forach dyskusyjnych w internecie i w YouTube, zostały następnie podchwycone przez portal InfoWars (sprzedaje nawet koszulki z nadrukiem „5G zabija”) i rosyjskiego nadawcę państwowego RT, które zaczęły publikować materiały ostrzegające, że 5G może być „globalną katastrofą”, wywołując nowotwory u ludzi i zwierząt.

W listopadzie 2018 r. pojawiła się informacja, że w jednym z parków Hagi, niedaleko którego testowano technologie 5G, masowo zaczęły umierać ptaki. Jak się okazało, z ptakami faktycznie coś się niedobrego tam działo. Tyle że już w lipcu 2018 r. – na długo przed testami 5G. Ale narracja, że ptaki giną, gdy znajdą się w pobliżu masztów z nadajnikami 5G, szybko rozeszła się w mediach społecznościowych. Szczególnie tych, które od lat lubują się w różnego rodzaju teoriach spiskowych.

Gazprom na deskach. Milowy krok Baltic Pipe

Ogłoszenie rozpoczęcia budowy Baltic Pipe – inicjatywy mającej na celu uniezależnienie Polski od dostaw rosyjskiego gazu, a także porażka Gazpromu,...

zobacz więcej

Teoria o rzekomej szkodliwości 5G dla zdrowia zwierząt, ale przede wszystkim ludzi, funkcjonuje już od lat. Ale tak naprawdę zmasowana kampania z takim przesłaniem ruszyła na pełną skalę z początkiem 2019 r. Z raportu Global Disinformation Index wynika, że do połowy maja 2019 r. na Facebooku liczba obserwujących strony z hasłem w nazwie „Stop 5G” (a było ich 124) wzrosła z 7 tys. do blisko 60 tys. Z kolei liczba obserwujących około 600 kont na Twitterze z hasłem „Stop-5G” potroiła się do 1,1 mln w ciągu jednego tygodnia.

Początkowo zwolennicy takiej spiskowej teorii uważali, że 5G wywołuje raka, ale teraz – wraz z początkiem pandemii koronawirusa – „zmodyfikowali” teorię. Dziś weterani wojny z 5G, ale też neofici, twierdzą, że to nie wirus jest przyczyną choroby, lecz właśnie częstotliwości 5G, powodując, że cząsteczki tlenu „drgają z częstotliwością 60 miliardów herców na sekundę”, w wyniku czego nie mogą wiązać się z hemoglobiną w ludzkiej krwi.

Teoria spiskowa

Zgodnie z tą teorią, chorzy na COVID-19 w rzeczywistości cierpią na niedotlenienie wywołane „promieniowaniem 5G”. Dowodem na to ma być fakt, że Wuhan, gdzie zaczęła się epidemia, było pierwszym miastem (w rzeczywistości jednym z pierwszych), gdzie akurat jesienią 2019 r. testowano uruchomienie sieci 5G.

Pojawiają się też teorie, że tak jak rzekomy koronawirus jest związany z 5G, tak samo w przeszłości były inne podobne „tandemy”: wybuch epidemii SARS wiązał się z siecią 3G (2003), zaś świńska grypa w 2009 r. miała związek z 4G. Niektórzy idą jeszcze dalej, przekonując, że przyczyną pandemii hiszpanki w 1918 r. było… rozpowszechnienie radia.

Propaganda wyparcia nie wyleczy świata

Coraz częściej widzimy manifesty demaskujące światowy spisek w sprawie koronawirusa. Pandemii nie ma. Problemem świata jest panika, a nie –...

zobacz więcej

Wydaje się, że rozwój teorii wiążącej 5G z koronawirusem zapoczątkował wywiad, jakiego lokalnej belgijskiej gazecie 22 stycznia 2020 r. udzielił lekarz z okolic Antwerpii, Kris Van Kerckhoven. Stwierdził, że jest przekonany, iż 5G zagraża życiu ludzkiemu, powiązał to z koronawirusem, ale przyznał, że nie ma na to dowodów. Gazeta szybko wycofała ze swej strony internetowej tekst – ale aktywiści zwalczający 5G zdążyli rozpowszechnić go w mediach społecznościowych.

Na zasadzie „głuchego telefonu” po krótkim czasie twierdzono już, że „zdaniem naukowców 5G zagraża człowiekowi”. Swoje robią różni celebryci łączący 5G z pandemią, choćby aktor John Cusack czy piosenkarka M.I.A. 3 kwietnia raper Wiz Khalifa na Twitterze napisał: „Korona? 5G? A może oba?”. Tego samego dnia Woody Harrelson zamieścił podobne wideo na Instagramie. Obejrzało je ponad 2 mln ludzi, zanim post został usunięty…

Redukcja populacji

Spiskową teorię o 5G rozpowszechniają w dużym stopniu te same konta w mediach społecznościowych, które od dawna nadają ton grupom antyszczepionkowców. Twierdzą oni bowiem, że 5G ma osłabiać system odpornościowy człowieka, aby zmusić każdego do przyjęcia szczepionek. W najbardziej „złożonej” teorii spiskowej, która pojawiła się wraz z pandemią, jest to szatański plan tajnego „światowego rządu” (tutaj wyjątkowo często pojawia się postać Billa Gatesa), który chce zredukować populację Ziemi przy użyciu kombinacji szczepionek, 5G i koronawirusa.

Pierwsi zaczęli szerzyć fake newsy o 5G i zdrowiu członkowie ruchu antyszczepionkowego. W USA jądrem antyszczepionkowców jest grupa Children’s Health Defense (CHD). Już na początku lutego CHD uruchomiła zbieranie podpisów pod petycją do Federalnej Komisji Łączności, w której ostrzega przed „szkodliwym promieniowaniem” 5G. Za tym poszła lawina fałszywych wpisów w mediach społecznościowych, choćby tych, gdzie CHD rozpowszechnia plotkę, że wywołane przez pandemię ograniczenia i izolacja służą do szybkiego instalowania masztów 5G na dachach szkół.

Kłamstwa Kremla trafiają do zwolenników teorii spiskowych (fot. PAP/EPA/SCOTT BARBOUR)
Kłamstwa Kremla trafiają do zwolenników teorii spiskowych (fot. PAP/EPA/SCOTT BARBOUR)

Rosyjskie kłamstwa tracą na skuteczności. Polska wygrywa bój o historyczną prawdę

Rosji nie udało się wykorzystać 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej do tego, by postawić kropkę nad „i” nad trwającą od miesięcy kampanią...

zobacz więcej

– Widzimy potężną ekspansję w rozpowszechnianiu tej narracji przez siejące niezgodę media społecznościowe i sieci botów kontrolowane przez państwowych aktorów takich jak Rosja, Iran i inni – mówił w kwietniu Bloombergowi anonimowy przedstawiciel holenderskich służb specjalnych.

Ale Rosjanie teorię na temat rzekomej szkodliwości 5G dla zdrowia i życia ludzi promują już od co najmniej roku. W maju 2019 r. „New York Times” oskarżył rosyjską stację telewizyjną RT America o szerzenie dezinformacji na temat 5G, której celem jest opóźnienie uruchomienia sieci w zachodnich krajach, podczas gdy Rosja sama pracuje nad uruchomieniem nowej technologii.

RT w natarciu

„NYT” pisał, że zajmujące się śledzeniem dezinformacji firmy New Knowledge i Fianna Strategies mają dowody na rosyjską kampanię, której celem jest wywołanie wątpliwości co do 5G. Głównym elementem kampanii jest kanał RT America – to najważniejsze źródło dystrybuowania propagandy. Celem jest związanie demokratycznym rządom rąk protestami obywateli z powodu rzekomego ryzyka, jakie ma wywoływać technologia 5G dla środowiska naturalnego i życia ludzkiego.

Gdy tylko 5G zaczęła się pojawiać w różnych krajach, RT zaczęła emitować alarmistyczne programy – tylko w pierwszych miesiącach 2019 r. aż siedem – bombardując z ekranu grafikami w rodzaju „Apokalipsa 5G” i „Eksperyment na ludzkości” oraz powtarzając, że 5G „może cię zabić”. W jednym z materiałów finansowana przez rosyjskie państwo telewizja ogłosiła, że u dzieci wystawionych na działanie wież 5G pojawiać się będą krwawienia z nosa, trudności w nauce oraz nowotwory.

Dezinformacja ta jest rozpowszechniana w telewizji, w nagraniach wideo w internecie, na Facebooku i YouTube. Setki mniejszych blogów i stron internetowych powtarzają kłamstwa – najczęściej nawet nie wspominając rosyjskiego źródła tych fake newsów. RT używa słów-wytrychów, jak „bezprzewodowy rak” czy „promieniowania” w odniesieniu do sygnału 5G. Ostrzega, że 5G doprowadzi do zwielokrotnienia nowotworów mózgu, bezpłodności, autyzmu czy choroby Alzheimera.

Od lat pracował dla Rosji, wpadł dopiero teraz. Dziwna kariera generała SBU

Zdemaskowanie wysoko postawionego szpiega Rosji ukraiński kontrwywiad przedstawia jako swój wielki sukces. Sprawa generała Szajtanowa to jednak też...

zobacz więcej

Rosja jest opóźniona w obszarze 5G, dlatego próbuje za pomocą operacji dezinformacyjnych opóźnić rozwój technologii w innych państwach – mówiła „NYT” Ryan Fox ze wspomnianej firmy New Knowledge. Moskwa ma nadzieję, że kampania przeciwko 5G, oparta na nagłaśnianiu rzekomego ryzyka dla zdrowia i środowiska, opóźni wprowadzenie technologii w krajach zachodnich. W tym czasie sama Rosja mogłaby nadrobić opóźnienia we wdrażaniu tego typu standardów komunikacji. Jednak główny cel dezinformacyjnych działań odnośnie 5G jest taki sam, jak wcześniej w przypadku szczepień, GMO czy gazu łupkowego: podważyć zaufanie obywateli do elit, do instytucji państwa, generalnie do demokracji.

Zorganizowana kampania

Kolejna teoria spiskowa ma za zadanie pogłębić podziały społeczne i destabilizować zachodnie demokracje. Przy czym RT dosięgła nawet Australii – i to akurat zaraz po tym, jak kraj ten wykluczył Chińczyków z wdrażania 5G u siebie. Promowane przez RT narracje trafiają do australijskiego środowiska informacyjnego za pośrednictwem kanałów społecznościowych. W czerwcu 2019 r. doszło do kilku małych protestów ulicznych przeciwko 5G w Melbourne, Brisbane i Hervey Bay. Miesiąc później w Sydney doszło do spotkania (zorganizowanego dzięki komunikacji w Facebooku) „Forum Społeczności Badającej Ukryte Zagrożenia Promieniowaniem 5G”.

Pandemia koronawirusa dała kampanii przeciwko 5G nowy impuls, łącząc objawy COVID-19 z rzekomo szkodliwym działaniem nowej technologii. Oczywiście szansę zwietrzyli tu Rosjanie, od dawna rozpowszechniający „5G-fobię”. Pewne konto na Twitterze już 19 stycznia napisało „Wuhan ma obecnie 5 tys. stacji 5G, a 50 tys. ma być do 2021 r. – to zaraza czy 5G?”. Tweeta takiego podano w artykule na stronie rosyjskiej RT o nowym wirusie w Chinach. W połowie marca szereg prokremlowskich mediów opublikowało artykuł ze znanej kanadyjskiej dezinformacyjnej strony Global Research, który sugeruje, że wybuch pandemii COVID-19 to pretekst do przymusowych szczepień w celu umieszczenia w ludzkich organizmach nanoczipów.

Marc Owen Jones (Hamad bin Khalifa University w Katarze), który specjalizuje się w sieciach dezinformacyjnych w internecie, przeanalizował na Twitterze 22 tys. interakcji z ostatniego okresu, gdzie padają słowa „5G” i „korona”. Twierdzi w rozmowie z Al-Jazeera, że znalazł dużą liczbę kont wykazujących „nieautentyczną aktywność”. Zdaniem Jonesa, wiele wskazuje na szeroko zakrojoną kampanię wspieraną przez państwo. Według niego wiele wskazuje na operację dezinformacji. Nie wskazuje na konkretne państwo, ale podkreśla, że obecna kampania przeciwko 5G jest bardzo podobna do strategii stosowanej przez rosyjską Agencję Badania Internetu (słynna fabryka trolli z Olgino) podczas kampanii dezinformacyjnej w 2016 r. w czasie kampanii prezydenckiej w USA.

Trzy rozmowy z Trumpem i Putin się poddał. Rosji grozi naftowa katastrofa

Wyjście z układu OPEC+ okazało się błędem, który może bardzo drogo kosztować Rosję. Po paru tygodniach cenowej wojny z Arabią Saudyjską Kreml...

zobacz więcej

W kwietniu prawdziwą powódź wpisów w social mediach promujących teorię spiskową w sprawie 5G zarejestrowała również Blackbird.AI, nowojorska firma monitorująca internetowe kampanie dezinformacji. Zaangażowanych jest w to mnóstwo botów, a analiza wpisów wskazuje wyraźnie na skoordynowaną kampanię.

Miliony odsłon

RT i Sputnik oferują warsztatowo bardzo dobrze wyprodukowane programy „newsowe”, które zapewniać mają legitymację teoriom spiskowym. Już w styczniu 2019 r. RT wypuściło materiały o 5G, w których „korespondentka” stacji Michele Greenstein ostrzegała, że 5G „może cię zabić”. Tego typu fake newsy rozpowszechnia choćby znany spiskowy teoretyk David Icke. Jego materiały na YouTube miały miliony odsłon. Ale 7 kwietnia YouTube zablokował mu możliwość publikowania wideo, w których łączy 5G z koronawirusem. Warto przypomnieć, że Icke twierdzi, że szczepionka na COVID-19 ma umożliwić wszczepienie nanotechnologicznego czipa umożliwiającego śledzenie i kontrolę ludzi.

Przy tym wszystkim, według rosyjskich mediów, jest „zła 5G” i „dobra 5G”. Ta „dobra”, niezagrażająca zdrowiu i życiu, to technologia realizowana przez Huawei. Chiński koncern ma budować sieć 5G w Rosji. 20 lutego – tak się składa, że w dniu dorocznego Kolegium FSB – Putin zarządził z wielką pompą uruchomienie w najbliższych latach rosyjskiej sieci 5G, ogłaszając, że „wyzwaniem nadchodzących lat jest zorganizowanie uniwersalnego dostępu do szybkiego internetu poprzez rozpoczęcie działania systemów łączności piątej generacji”. Rosjanie rozpoczęli testy własnej sieć 5G, a prezydent mówił raczej o szansie, jaką daje nowa technologia, a nie o zagrożeniach. To typowa rosyjska strategia dezinformacji. Co innego mówi się na użytek zewnętrzny, docierając do odbiorców zachodnich, a co innego na krajowym podwórku.

Władze Facebooka, Twittera czy YouTube’a dużo mówią o zwalczaniu fake newsów na swych serwisach. Wyłączają kolejne konta mówiące na przykład o związkach koronawirusa z 5G lub generalnie o rzekomej szkodliwości 5G dla człowieka. Szkoda, że zamieszczony jeszcze 15 stycznia 2019 r. kilkuminutowy materiał rosyjskiej RT pod tytułem „5G Wireless: A Dangerous »Experiment on Humanity«” wciąż jest dostępny na YouTube i ma już ponad 2 mln wyświetleń.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej