RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szwecja zaryzykowała. Tysiące ofiar i złe prognozy ekonomiczne

Szwedzi w jednym z parków w Sztokholmie (fot. PAP/EPA/Henrik Montgomery)
Szwedzi w jednym z parków w Sztokholmie (fot. PAP/EPA/Henrik Montgomery)

Gdy większość państw zamykała swoje gospodarki, Szwecja wybrała model otwartej konfrontacji z epidemią. Teraz okazuje się, że państwo mające czterokrotnie mniejszą populację niż Polska ma już ponad cztery razy więcej ofiar śmiertelnych. Ekonomiści szacują, że mocno ucierpi też szwedzka gospodarka, a PKB spadnie w tym roku aż o 6,5 proc., czyli znacznie bardziej niż w Polsce.

Giertych i Lis punktują Kidawę-Błońską. Kandydatka PO „pod ostrzałem”

W kuluarach huczy, że Platforma Obywatelska marzy o wymianie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na innego kandydata na prezydenta. Coraz głośniej o taki...

zobacz więcej

Takiej epidemii nikt nie był w stanie przewidzieć, a rządy na całym świecie wielokrotnie zmieniały strategie walki z koronawirusem. Nietypową formę przyjęła m.in. Szwecja. Władze w Sztokholmie zrezygnowały z wprowadzania ostrych restrykcji i zakazów, a zamiast tego ogłaszano zalecenia. Gdy Polska zamykała granice i sklepy, w Szwecji tłumaczono, że nie należy ulegać panice.

Teraz państwo, w którym mieszka zaledwie 10 mln mieszkańców, ma już ponad 26 tys. zakażonych - o ponad 10 tys. więcej niż Polska. Jeszcze większa różnica dotyczy liczby ofiar, bo w Szwecji odnotowano ponad 3,2 tys. zgonów, a u nas ok. 800.

Jeszcze ciekawsze doniesienia płyną jednak z gospodarki. Brytyjski dziennik „Financial Times” donosi, że na ten moment wyniki ekonomiczne Szwecji są znacznie lepsze niż innych państw, a PKB skurczyło się zaledwie o 0,3 proc. w porównaniu ze średnią ok. 3,8 proc. w strefie euro.

Ta sytuacja mocno ma się jednak zmienić. „Ekonomiści szwedzkiego banku SEB szacują, że PKB Szwecji spadnie w tym roku o 6,5 proc., czyli mniej więcej tyle samo, co w USA i Niemieczech” - czytamy. Także unijni ekonomiści twierdzą, że w długim okresie jest mało prawdopodobne, aby Szwecja uniknęła poważnego uderzenia gospodarczego. Ich zdaniem PKB tego państwa spadnie w tym roku o 6,1 proc.

W Szwecji łagodne obostrzenia. Ibrahimovic wybrał się na ryby

Zamiłowanie Zlatana Ibrahimovica do wędkowania jest powszechnie znane. Tym razem słynny szwedzki piłkarz złowił ogromnego szczupaka, który mógł...

zobacz więcej

„Jest zbyt wcześnie, aby twierdzić, że będziemy mieć się lepiej niż inni. Myślę, że Szwecja, w ostatecznym rachunku skończy tak jak inni” – powiedziała dziennikowi „Financial Times” Christina Nyman, do niedawno zastępczyni szefa departamentu polityki pieniężnej w Riksbanku, teraz główny ekonomista w Handelsbanken.

Zauważa, że powiązanie gospodarcze państw sprawi, że mimo otwartych sklepów, kin i restauracji, Szwecja również odczuje skutki światowego kryzysu.

Przypomnijmy, że z najnowszych prognoz Komisji Europejskiej wynika, iż w 2020 r. Polska doświadczy najsłabszego spadku produktu krajowego brutto wśród wszystkich państw Unii Europejskiej. Dynamikę polskiego PKB oszacowano bowiem na -4,3 proc.

To zdecydowanie najlepszy wynik w UE – kolejne miejsce zajmuje Luksemburg (-5,4 proc.), a trzecie Austria (-5,5 proc.). Na drugim biegunie znajdują się kraje południa: Grecja (-9,7 proc.), Włochy (-9,5 proc.) i Hiszpania (-9,4 proc.).

źródło:
Zobacz więcej